Altın 1200 dolara çıktı, yılbaşından bu yana yükselişi yüzde 35'e ulaştı

Altın 1200 dolara çıktı, yılbaşından bu yana yükselişi yüzde 35'e ulaştı
Altın 1200 dolara çıktı, yılbaşından bu yana yükselişi yüzde 35'e ulaştı

Uzmanlar, dünyada fiziki altın kullanımının yüzde 50?ye düşmesine karşın, altın fiyatlarının aşırı değerlenmesini doğru bulmadıklarını belirtiyorlar. Düşüşün sert olabileceği belirtiliyor.

Altının onsu 1194.90 dolarla rekor kırdı. Yükseliş, sadece dolardaki zayıflıkla açıklanmıyor. Merkez bankalarının kıymetli maden satın almaya başlayacağına yönelik haberler de etkili oluyor

İSTANBUL - Savaş, kriz gibi en kötü koşulların tek güvenilir yatırım aracı altın, global krizin ikinci yılında aldı başını gidiyor. Altın yeniden rekor fiyat düzeyinden işlem gördü. Şimdi herkes soruyor, ‘altın niye bu kadar yükseldi, ne zaman duracak?’
Altının onsu, yüzde 2’ye yakın bir yükselişle 1194.90 dolar düzeyine çıktı. Altının yükselişinde, sadece ABD Doları’ndaki zayıflığın olmadığını belirten uzmanlar, merkez bankalarının da kıymetli maden satın almaya başlayacağını yönelik haberlerin altının yükselişinde etken olduğunu vurguluyor. Bu arada, bir diğer kıymetli maden gümüş de, son 16 ayın en yüksek düzeyinden işlem görüyor.

Bir anda terse dönebilir
Altın fiyatlarındaki bu hızlı yükseliş nezaman duracak? Uzmanlar uyarıyor: Düşüş çok sert yaşanabilir, dikkatli olmak lazım. Altının yılbaşından bu yana yükselişi de yüzde 35’e ulaştı. İstanbul Değerli Maden ve Mücevherat İhracatçıları Birliği (İDMMİB) Başkanı İmam Altınbaş, altın fiyatlarının artık çok fazla yükselmeyerek geriye doğru gelmesini beklediğini bildirdi.

Altın kullanılmıyor
Dünyada fiziki altın kullanımının yüzde 50’ye düşmesine karşın, altın fiyatlarının aşırı değerlenmesini doğru bulmadığını ifade eden Altınbaş, “Bir şeyin çok değerlenebilmesi için kullanıcısının, talebinin çok olması lazım. Şimdi altın kullanılmıyor. Fiziken tüketilmiyor. O zaman bunun değeri neden artıyor? Dolayısıyla değerinin niye arttığını da anlamıyorum, bu fiyatların geriye doğru geleceğini düşünüyorum” diye konuştu. Fiyatların, dünyada altının ons fiyatının düşmesi ile mümkün olabileceğini belirten Altınbaş, şunları kaydetti:
“Dünyada altının ons fiyatlarının üç-altı ay arasında 900 dolar seviyesine gelmesini bekliyorum. Buna paralel olarak 22 ayar 1.75’lik çeyrek altın fiyatları da geriye doğru gelir. Altının ons fiyatı düşünce, o da düşecek, 70 liraya doğru gelir. Bu da üç ile altı ay arasında olur.”
Anatolia Xchange Tarafından Hazırlanan Altın Fiyatları Raporu: “Altında Düşüş Hareketi Gelebilir. Dünyada para birimlerinin faiz getirilerinde düşüşler devam ettikçe paralara olan güven zedelendiği için altın değerleniyor. Diğer yandan Çin düşen dolar yüzünden eriyen dolar varlıklarını korumak adına elindeki dolarları mala çevirdiğinden emtia fiyatlarındaki yükseliş devam ettiğinden altın da değerlenmeye devam ediyor. Ancak 1182-1192 aralığından belirgin bir dönüş yapacağını düşündüğümüz altın bugünden itibaren düşebilir. Olası düşüş 1167’ye kadar devam eder. Eğer bu seviyenin altı kırılırsa 1131 ve 1118 ardından da son olarak 1098 seviyeleri görülebilir. Yukarı yönlü hareketin devam etme olasılığı azaldı.” (Radikal)