Altın Borsası'nın eski dokuz yöneticisi sorguda

İstanbul Altın Borsası (İAB) eski yöneticileri olan biri kadın dokuz kişi, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun suç duyurusu üzerine haklarında başlatılan soruşturma gereğince ifadelerine başvurulmak üzere Emniyet'e getirildi.

İSTANBUL - İstanbul Altın Borsası (İAB) eski yöneticileri olan biri kadın dokuz kişi, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun suç duyurusu üzerine haklarında başlatılan soruşturma gereğince ifadelerine başvurulmak üzere Emniyet'e getirildi. Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde ifadelerine başvurulan İAB eski yönetim kurulu üyesi İsmail Yanık'ın avukatı Hüseyin Karataş, basının soruları üzerine, Emniyet'te 'görevi kötüye kullanmak suretiyle kamu kuruluşunu zarara uğratmak' suçlamasına ilişkin ifade alındığını söyledi.
'Kamu kurumu değil ki'
Eski yönetim kurulu üyelerine yönlendirilen üç suçlama olduğunu ifade eden Karataş, bunlardan birincisinin "İAB'daki değerlerin korunmasıyla ilgili bir sigorta ihalesi olduğunu" kaydetti. Suçlamanın bu sigorta ihalesinde alınan tekliflerden en düşük teklif verene ihaleyi vermek yerine yüksek teklif veren şirkete en düşük tekliften daha aşağı yeni bir teklif alınmak suretiyle bir poliçe imzalanmasına ilişkin olduğunu ifade eden Karataş, "Bu usulsüz diyorlar, hadise bu" dedi. Ortada bir zarar olmadığını savunan Karataş, "Burası bir kamu kurumu değil ki. Kamu kurumu olup olmadığı zaten tartışmalı. Dolayısıyla bir kamu kurumu olup da kamu ihale yasasına tabi bir kurum söz konusu değil" şeklinde konuştu.
'Tutuklama beklenmiyor'
İkinci suçlamanın ise "İAB başkan ve yardımcısının yurtdışı seyahatlerinde bir gün daha fazla kalıp harcırah almak suretiyle kamunun zarara uğratıldığı iddiası olduğunu dile getiren Karataş, dosya içeriğinde parasal olarak sözü edilen rakamın 12 bin YTL olduğunu dile getirdi. Diğer suçlamanın da 'bir işçinin işten atılmasının hukuka uygun olmadığıyla' ilgili olduğunu belirtildi. Karataş, şu anda gözaltı durumunun söz konusu olmadığını, müvekkilinin ifade vermek üzere çağrıldığını kaydetti.