Altın fiyatlarında son durum... 12 Ocak'ta petrol ve altın hangi gelişmelerden etkilendi?

Altın fiyatlarında son durum... 12 Ocak'ta petrol ve altın hangi gelişmelerden etkilendi?
Altın fiyatlarında son durum... 12 Ocak'ta petrol ve altın hangi gelişmelerden etkilendi?
Altın fiyatlarında 12 ocak itibariyle son durum ne? Petroldeki düşüş, altına nasıl yansıdı? Brent petrolde fiyatlar 48.68 dolara kadar inerek son 6 yılın dibini gördü. Petrol fiyatlarının gerilemesi ve dolardaki zayıflık ise altını son bir yılın en yüksek seviyesine taşıdı.

RADİKAL - Petrol fiyatları 6 yılın dibini gördü. Geçen yıl ocak ayında 110 dolar olan brent petrolde fiyatlar 48.68 dolara kadar indi. Fiyatların inmesinde ünlü yatırım bankası Goldman Sachs’ın petrol fiyatı tahminlerini aşağı çekmesi rol oynadı.

Saban saatlerinde brent petrolün varil fiyatı 48.68 dolara kadar indi. Bu fiyat Nisan 2009’dan beri en düşük fiyat oldu. Geçen hafta Brent petrolün varil fiyatı 6 yıl sonra 50 doların altına düşmüştü.

Fiyatların düşmesinde, Goldman Sachs’ın kısa vadeli fiyat görünümünü aşağı çekmesi etkili oldu. Ohio ve Pennsylvania’daki rafinerilerde hafta sonunda çıkan yangınlar ise ABD ’de ham petrol talebini sınırladı.

ALTIN FİYATI YÜKSELDİ 

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1.231,23 dolara yükselerek son bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Altındaki yükselişte, dolardaki zayıflık ve petrol fiyatlarının daha da gerilemesinin ardından gelen güvenli liman alımları etkili oldu.

ABD'den geçen hafta cuma günü gelen güçlü tarım dışı istihdam ve işsizlik oranındaki gerilemeye rağmen, ücretlerin aylık bazda gerilemesi ile dolardaki yükseliş dururken, Euro Bölgesi'ne dair hem ekonomik hem de politik endişelerin devam etmesi güvenli liman niteliğindeki varlıklara olan talebin artmasına neden oldu.

Altının ons fiyatı da bu gelişmelere paralel, haftanın ilk işlem gününe 1.222,72 dolardan başladıktan sonra yükseliş isteğinin devam etmesiyle 1.231,23 dolara çıkarak 11 Aralık 2014'ten beri en yüksek seviyeyi gördü. Altının ons fiyatı şu dakikalarda 1.224 dolar seviyesinde seyrediyor.

Analistler, 25 Ocak'ta Yunanistan'da yapılacak seçimlerde endişeleri azaltacak bir sonucun çıkması durumunda altın fiyatının tekrar baskılanabileceğini ve düşüşlerin görülebileceğini dile getiriyor.

Altın fiyatında orta vadede Fed politikalarına bağlı yön arayışının devam edeceğini belirten analistler, teknik olarak 1.230 doların güçlü direnç konumunda olduğunu ve bu seviyenin kırılması durumunda alımların güçlenebileceğini tahmin ediyor.

Analistler, aşağı yönlü hareketlerde ise 1.215 doların destek konumuna gelebileceğini tahmin ediyor.

Çin tarafında dış ticaret dengesi, ABD tarafında ise başta TÜFE olmak üzere açıklanacak makroekonomik verilerin altın fiyatının seyri üzerinde belirleyici olacağını vurgulayan analistler, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Yunanistan ile ilgili haberlerin de takip edileceğini kaydediyor.

SERBEST PİYASADA ALTIN FİYATLARI

Serbest piyasada altın fiyatları ise 12 Ocak itibariyle şöyle:

                            Alış         Satış
Gram Altın        90.55      90.58   

Çeyrek Altın      144.32     147.93    

Yarım Altın         288.65      295.86

Tam Altın            597.01      606.04

bigPara.com