Altın 'gıda'sını buldu

Altın 'gıda'sını buldu
Altın 'gıda'sını buldu
Aylardır beklenen çıkışını yapamayan altın fiyatları enflasyon kaygısı ile yeniden canlandı. Analistlere göre kaygının altında gıdadaki hızlı fiyat artışları var

İSTANBUL - Altın fiyatlarının karışık seyri sürüyor. 2012 yılı için hem ekonomistlerin hem de borsa spekülatörlerinin ons başına 2 bin dolara kadar çıkabileceğini belirttikleri altın fiyatları 1600 dolar sınırını dahi geçemiyor. Ancak son dönemde gıda emtia ürünlerindeki artış hızı analistlerin yine altın piyasasında boğa beklentisine yol açtı. Gerekçe ise özellikle tahıl grubu ile artan gıda fiyatlarının yaratacağı enflasyona karşı altının yeniden güvenli liman olarak bir sığınma aracı görülmesi.
Wall Street Journal’ın sayfalarına taşıdığı habere göre, altın son aylarda fiziksel ve yatırımcı taleplerindeki düşüşle hareket etti ama enflasyon küresel bir endişe kaynağı olursa şansı dönebilir.
UBS Analisti Edel Tully “Çin ve Hindistan gibi kültürlerinde altına merak olan ülkelerde, gıda enflasyonunun tırmanmasıyla talep görebilir. Gelişen ülkelerden gelecek fiziksel talep, Batı’yı da altına yöneltebilir” dedi. Fransa merkezli BNP Paribas bankasının analisti Anne-Laure Tremblay ise “2009 ve 2010’da hem Çin hem de Hindistan’da gıda alanında yüksek enflasyon görüldü ve bu da altına olan talebi ciddi oranda arttırdı” dedi.


ABD ’deki kuraklık etkili

Chicago Borsası’na göre soya fasulyesi fiyatı bu yıl yüzde 3,5 yükseldi, mısır vadelisi ise yüzde 3’e yakın primli. 20 Temmuz’da soya ve mısır vadelileri rekor kırdı. UBS’e göre, gıda Çin’de TÜFE’nin yüzde 30’u, Hindistan’da ise yüzde 50’sine denk geliyor. Birleşmiş Milletler’in gıda ve tarım organizasyonu da gelecek ay açıklayacağı gıda fiyatı endeksinin 3 aylık düşüş grafiğini kıracağı uyarısında bulunuyor.
Piyasalarda altının ons fiyatı 1590 doların altında işlem görmeye devam ediyor. Altının ons fiyatında yılbaşından bu yana çok büyük bir yükseliş görülmedi. Altının onsu yılın ilk sekiz ayında yüzde 1.4 oranında yükselerek 1.587 dolara çıktı.
ABD başta olmak üzere küresel çapta yaşanan kuraklık, hububat ve mısır fiyatlarını son zamanların en yüksek seviyelerine çıkardı. Bu yükseliş, gıda fiyatlarında enflasyon riskini ciddi şekilde tetikledi.


Bakırın umudu teşvikte

Uluslararası piyasalarda işlem gören bakır kontratları, ABD’deki olumlu istihdam verileri sonrası istihdama yönelik teşviklerin artacağı beklentisiyle iki gündür süren artışına devam etti. Londra Metal Borsası’nda işlem gören üç ay
vadeli bakırın metrik tonu yüzde 0.5 kadar yükselişle 7 bin 368 dolara çıktı. Comex’teki eylül teslimli bakır kontratı yüzde 1 artışla pound başına 3.322 dolara yükseldi. Amerikan Merkez Bankası, iki günlük toplantısının ardından “Daha güçlü ekonomik toparlanmayı desteklemek için ekonomik ve finansal gelişmelere yönelik verileri yakından takip ederek gerektiğinde ek destek vereceğini belirtmiş, bu durum reel piyasada talebin artacağı yönünde yorumlanmıştı. (Ekonomi Servisi)

bigPara.com