Altın günleri yerini 'TL günleri' ne bırakıyor

Altın günleri yerini 'TL günleri' ne bırakıyor
Altın günleri yerini 'TL günleri' ne bırakıyor
Hızla yükselen altın fiyatları, 'altın günü' düzenleyen ev hanımlarını da olumsuz etkiledi. Altın piyasası uzmanı İslam Memiş, "Altın günleri tarihe karışacak. 1 ay önce 155 TL olan çeyrek, bugün 180'e çıktı" dedi. Kadınlar arasında yeni moda ise 200 TL günleri düzenlemek oldu.

Yılbaşından bu yana yükselen doların etkisiyle yurt içinde artan çeyrek altın fiyatları, altın borcu olan ve düğün yapacakların yanı sıra 'altın günü' düzenleyen kadınları da etkiledi. Altın günü için genellikle tercih edilen çeyrek fiyatlarının dünya ve iç piyasadaki dalgalanmalara bağlı olarak her ay değişmesi kadınların arasını açtı. Yılbaşında 148 lira olan çeyrek ziynetin satış fiyatı, cuma günü 178 liraya kadar yükseldi. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarının son 4 yılın zirvesini gördüğünü anımsattı. Haziran'da 155 lira civarında seyreden çeyrek altın fiyatının şu anda 180 liraya kadar çıktığı bilgisini veren Memiş, "Bu altın günleri artık bana göre tarihe karışacak. Çünkü 1 ay önce 155 liraya alınan çeyrek, bugün 180 lira çıktı. Bu da altın günü yapan kadınlar arasında anlaşmazlığa neden oluyor" dedi.

‘HAKSIZLIK OLUYOR’

Kadın müşterileri ile sohbetlerinde "altın günlerini" sorduğunu aktaran Memiş, "Kadınlar 'Artık biz altın gününü bitirdik' diyorlar. Neden diye sorduğumuzda; 'Ben geçen ay çeyreği 155 liraya aldım, şimdi 180 lira. Haksızlık oluyor ve bazılarımıza sıra gelince zarar ediyorlar. Bu da anlaşmazlığa neden oluyor' yanıtını alıyoruz" şeklinde konuştu. Bu nedenle bir çok kadının "altın gününü" iptal ettiğini ve Türk Lirası'na döndüğünü vurgulayan Memiş, kadınların çoğunun artık 200 liralık "TL günü" yaptığını dile getirdi.

 

bigPara.com