Altın ihracatı dış ticareti sırtlamayı sürdürüyor

Dış ticaret açığı eylül ayında başta altın olmak üzere kıymetli maden ihracatının desteğiyle yüzde 34,7 azalarak beklentilerin hafif üzerinde 6.83 milyar dolar olurken, analistler, altının toplam ihracattaki yüksek payının dış talebe olan hassasiyeti arttırdığını belirtiyorlar. Eylül ayında toplam ihracatı destekleyen en önemli kalem geçen ay olduğu gibi İran’ın yerini alan Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yapılan altın ihracatı oldu.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ihracat eylülde yüzde 21 artarak 13.01 milyar dolar, ocak-eylülde yüzde 13,7 artarak 113.02 milyar dolar olarak gerçekleşti. Eylül ayında fasıllar düzeyinde en büyük ihracat kalemi, 1.62 milyar dolar ile kıymetli taşlar ve metaller kalemi oldu. BAE’ye yapılan ihracat eylülde 2011 yılı aynı aya göre yüzde 452,3 artarak 1.14 milyar doları altın ihracatı olmak üzere 1.39 milyar olarak gerçekleşti. Ancak sektör kaynakları altın resmi olarak BAE’ye gidiyor olsa da Dubai üzerinden tekrar İran’a yöneldiğini belirtiyor.
Türkiye’nin altın ihracatının bundan önceki aylarda doğrudan İran olan rotası geçen aydan itibaren BAE’ye çevrildi. Yaptırımlar nedeniyle zor durumda olan İran’ın son aylarda oldukça artan doğrudan altın ithalatının göze batması nedeniyle Dubai üzerinden dolaylı ithalata yöneldiği ifade ediliyor.
ING Bank Kıdemli Ekonomisti Muhammet Mercan, “Zayıf ithalat rakamları ekonomik aktivitede henüz önemli bir hızlanma olmadığını gösteriyor. Aynı zamanda büyük ölçüde kıymetli madenlere bağlı olan ihracat performansı dış talep dengelerine karşı halen hassas. Önümüzdeki dönemde hızlanmanın daha çok iç talepten geleceğini kaydederek, son çeyrekte beklentilerden zayıf bir büyüme olmazsa dış dengelerde iyileşme trendi sona gelmiş olabilir” dedi. İthalat eylülde yüzde 6,4 azalarak 19.84 milyar dolara, ilk dokuz ayda yüzde 2,9 azalarak 176.5 milyar dolara geriledi. Dış ticaret açığı ocak-eylül döneminde ise yüzde 22.8 azalarak 63.48 milyar dolar olurken, 12 aylık kümülatif açığın ağustostaki 90.8 milyar dolardan 87.2 milyar dolara gerilediği hesaplanıyor. ( İSTANBUL /REUTERS)