'Altın' İMKB'ye geliyor

Türkiye 2006'da yeni bir yatırım aracına kavuşuyor. İstanbul Altın Borsası (İAB) Başkanı Vahdettin Ertaş 2006'da banka ve aracı kurum şirketlerinden oluşan İAB üyelerinin yatırım fonu şirketi kuracakları müjdesini verdi.

İSTANBUL - Türkiye 2006'da yeni bir yatırım aracına kavuşuyor. İstanbul Altın Borsası (İAB) Başkanı Vahdettin Ertaş 2006'da banka ve aracı kurum şirketlerinden oluşan İAB üyelerinin yatırım fonu şirketi kuracakları müjdesini verdi. Kurulacak yatırım fonu şirketinin tüm hisseleri halka arz edilecek ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem görecek. Bir hisse senedinin fiyatı, bir ons veya bir gram altın kadar olacak. Diğer bir deyişle Altın Borsası'nda altının fiyatı ne ise İMKB'deki hisse senedinin fiyatı da o olacak.
Başkan Ertaş bu projeyi, "Yatırımcının, fiziki altın satın almadan, altının getirisine dayalı hisse senedi alarak altına yatırım yapması sağlanacak" şeklinde açıklıyor. Yatırımcı hisse senedini satmaya karar verdiğinde de dilerse parasını dilerse altın,dilerse para olarak alabilecek. Bugün Altın Borsası'nda hisse senedi yerine altın satılıyor ve bir lot yerine 1 kilo altın işlem görüyor. Ama 2006'dan itibaren kurulacak borsa yatırım fonu şirketi sayesinde altın, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda da satılmaya başlanacak. Böylelikle altın yatırımcısının bugün olduğu gibi 1 kilo altın alma zorunluluğu bitecek, bunun yerine çok daha küçük birikimler hisse senedi satın alarak altına yatırım olanağına kavuşacak.
Vahdettin Ertaş ons fiyatı (31 gram) son 18 yılın en yüksek seviyesine çıkarak 500 dolara ulaşan altının son 5 yılda yatırım yapan herkesi güldürdüğünü belirti. Ertaş altın fiyatlarının dünyadaki gelişmeler nedeniyle arttığını belirterek şunları kaydetti:
"Altın Türkiye'deki gelişmelerden değil dünyadaki gelişmelerden etkileniyor. ABD ekonomisindeki belirsizlik fiyatları artıran en önemli neden. Vatandaş borsa üyelerine danışıp yatırım yapsın. İşlem hacmimiz 2004'te 280 bin 815 kiloyken 2005 ocak kasım döneminde 308 bin 942 kiloya çıktı. Bu artışın en önemli nedeni fiyat artışlarının yatırımcıyı mutlu etmesi. Ancak halkımız zaten altına yatırım yapmayı seviyor.
Ancak işçilik maliyeti yüksek altına yatırım yapmayın. Yatırım miktarınız 20 bin YTL üzerindeyse külçe altın alın. Külçe altını borsadan alabilirsiniz. Kısa süreli ve az bir yatırım düşünülüyorsa Cumhuriyet altını tercih edilmeli. Altını en az bir ay tutmak lazım. Çünkü fiyat uluslararası piyasalarda oluşuyor. Altın yatırımı yaparken en önemli şey zamanlama ve miktardır".