Altın madencileri dernek kurdu

Altın ve gümüş madenciliğinde arama, üretim ve rafinasyon faaliyetlerinde bulunan firmalar bir araya gelerek Kıymetli Metal Madencileri Derneği kurdu.

İSTANBUL - Altın ve gümüş madenciliğinde arama, üretim ve rafinasyon faaliyetlerinde bulunan firmalar bir araya gelerek Kıymetli Metal Madencileri Derneği kurdu. Dokuzu yabancı 14 üyeli dernek, Türkiye'de metal rezervlerinin aranması, bulunan rezervlerin bulunduğu yerden çıkarılması, işletilmesi, zenginleştirilmesi ve rafinasyonu konularında bilinen en iyi metot ve teknolojilerin kullanılması için araştırma yapmak amacıyla kuruldu. Dernek Başkanı Mehmet Ümit Akdur, Enerji Bakanı Hilmi Güler'in Türkiye'de kıymetli metal madenciliğinin yapılabilmesi ve böyle bir derneğin kurulması için teşviki olduğunu söyledi.
'Kanadalılar ilgili'
Akdur, şöyle konuştu: "Türkiye'de yeraltından çıkarılmayı beklenen 6 bin 500 ton altın var. Çıkarmak için yerli sermayenin bu işte kullanacağı risk sermayesi kısıtlı olduğundan bu fonların bol bulunduğu yurtdışından, özellikle Kanada'dan Türkiye'ye büyük ilgi var. Türkiye'de bu risk sermayesini ortaya koyan madenciler de yavaş yavaş ortaya çıkıyor." Akdur, devletin daha fazla ruhsat sahasını ihaleye çıkardığını da söyledi.