Altın mehter takımı gibi iki ileri bir geri!

Altın mehter takımı gibi iki ileri bir geri!
Altın mehter takımı gibi iki ileri bir geri!
Rekor yükseliş sonrası düşüşe geçen altın, kafaları karıştırdı. Fiyatların tekrar yükselmesi beklense de tüketici alıma tedirgin yaklaşıyor.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - 64 yaşındaki Hüseyin Bey, altın fiyatlarının en alevlendiği dönemde 178 TL’den 30 tane çeyrek altın almış, şimdi ettiği zararı hesaplıyor: “Her bir altından 20 TL desek, çarp 30 ile, 600 TL zarar!” Altından bir kere ağzı yanan Hüseyin Bey, bu kez kararlı, “Bir daha ikiye katlanacak deseler de almam. Bu nasıl , mehter takımı gibi, iki ileri bir geri” diyor. Tam bu esnada kuyumcu dükkânının kapısında müşteri kovalayan Kapalıçarşı esnafı, Hüseyin Bey’i doğrularcasına, 2011’de fiyatların en tavan döneminde bir heves altına üşüşüp, satmakta geç kalınca da bugün zarar eden onlarca müşterisini anlatıyor. Malum, altın 2011’de ‘altın yılı’nı yaşadı, özellikle eylül ayında tarihi rekorlara ulaştıktan sonra yılı bitirmeye yakın düşüş başladı. 2012’yi ise durağan karşıladı. Şimdi fiyatların artık daha aşağı inmeyeceği, aksine yeniden yükselişe geçeceği konuşuluyor. Ancak buna rağmen tüketici alım konusunda tedirgin. Yani bu kez ‘güvenilir liman’a güvensiz yanaşıyor. 

‘Alım için en uygun zaman
Bu dönem, beklenen yükseliş öncesi gelip gidenlerin, soranların çok olduğunu belirten Erollar Kuyumculuk’tan Fuat Parlar, ancak tüketicinin çok kararsız olduğunu ve ‘tekrar bir düşüş yaşanır mı’ korkusuyla altın almaktan çekindiğini söylüyor. Sonra da, kararsız müşterilere sunduğu öneriyi tekrarlıyor: “Kapalıçarşı esnafı olarak altının bu fiyattan daha aşağı inmeyeceğini düşünüyoruz. Kısa zaman içinde tekrar yükseliş başlayacak. Alım için en uygun zaman.” Parlar, şu anda etrafta dolanan ‘piyasada çeyrek altın kalmadı, kuyumcular satmıyor’ söylentilerinin de doğru olmadığına dikkat çekiyor. Vitrinini sıra sıra çeyrek, yarım ve tam altınlarla donatan Adnan Bey de, artış konusunda, en az tüketici karar kararsız. “Müşteriye bir şey demeye çekiniyorum. Yükseleceğini bilsem ben de dükkânı doldururum ama emin olamıyorum ki...” diyor.

2011’de beş dükkân kapandı
Kapalıçarşı yine oldukça sakin günler geçiriyor. Daha çok yabancı turistlerden geçinen çarşı esnafı, umut bağladıkları yılbaşını da kötü geçirmiş. İşler geçen yılbaşına oranla yüzde 30-40 azalmış. Zaten yılın geneline bakıldığında da çarşının alışverişi 2010 yılına göre neredeyse yarı yarıya erimiş. Yine esnafın anlattığına göre, durgunluğa dayanamayan en az beş kuyumcu dükkânı da kepenkleri indirdi.

bigPara.com