Altın son 25 yılın zirvesinde

Altın fiyatları dün 601 dolarla son 25 yılın, gümüş ise 12 dolarla son 22 yılın en yüksek seviyesini gördü. Geçen yıl altın fiyatlarını yükselten faktörlerin bu yıl da sürdüğünü hatırlatan...
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Altın fiyatları dün 601 dolarla son 25 yılın, gümüş ise 12 dolarla son 22 yılın en yüksek seviyesini gördü. Geçen yıl altın fiyatlarını yükselten faktörlerin bu yıl da sürdüğünü hatırlatan İstanbul Altın Borsası Başkanı Vahdettin Ertaş, "ABD cari açığının sürmesi, ABD Merkez Bankası FED'in faiz artırımının sonuna geldiği beklentisi ve İngiltere ile Avrupa merkez bankalarının faiz artırmama kararı fiyatları bu seviyelere çekti" dedi. Ertaş, petrol fiyatının altınla olan korelasyonunun da arttığını ve petrol fiyatları arttıkça altın fiyatlarının da yükseldiğini söyledi.
Altının onsunun (31 gram) bu yıl en yüksek seviyesini 570 dolarla şubat ayında gördüğünü hatırlatan Ertaş, "Dış piyasalarda yatırım fonlarının altına yoğun talebi var. Bireysel yatırımcılar da bundan faydalanmak için altın alıyor" diye konuştu. Ertaş, dünyada rezerv para dolar ve avrodan sonra altının üçüncü sıraya çıktığını belirtti.
ECB açıklaması avro'yu vurdu
Öte yandan dün Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası faizlerini değiştirmediğini açıkladı. Piyasa uzmanları, Avro bölgesindeki ekonomik canlanmaya ve ECB Başkanı Jean-Claude Trichet'ın konuşmalarına bakarak, mayısta faiz artırımı bekliyordu. Bu etkiyle uluslararası piyasalarda avro, dolar karşısında 1.2333 dolar ile son yedi ayın zirvesine oturdu. Ancak dün toplantının ardından açıklama yapan Trichet faizlerin mayısta artabileceği beklentisinin ECB'nin görüşünü yansıtmadığını söyledi. Trichet'in açıklaması ardından avro dolar karşısında 1.2220 dolara inerken, sterlin karşısında da 69.64 pens ile iki para birimine göre günün en düşüğünü görmüş oldu.