Altın yol BAE'ye uzandı

Altın yol BAE'ye uzandı
Altın yol BAE'ye uzandı
Altın etkisi Birleşik Arap Emirlikleri ile sürüyor. İran'ın bu kez BAE'deki varlıklarını altına çevirerek ihracatı arttırdığı belirtiliyor.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Dış ticarette altın vuruş. Ağustosta altın ihracatının desteğiyle ihracat yüzde 14 artarak 12.8 milyar dolar oldu. En büyük ihracat ise 2.35 milyar dolar ile altında. Altın ihracatının 1.91 milyar doları ise Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yapıldı. BAE geçen ay İran’ın yaptığı gibi ihracatın zirvesine oturdu. Zaten BAE’ye altın ihracatı da İran ile alakalı. İran geçen aylarda yaptığı altın operasyonunu bu kez BAE üzerinden gerçekleştiriyor. BAE’deki varlıklarını altına dönüştüren İran, Türkiye ’nin dış ticaret istatistiklerini altüst etmeye devam ediyor. 2011 yılı boyunca İran ve BAE’den yapılan 7 milyar dolarlık altın ithalatı, ihracat olarak iki ülkeye geri dönüyor. 2.35 milyar dolarlık altın ihracatı dış ticaret açığının da 8.1 milyar dolara yaklaşan beklentilerin oldukça altında 5.86 milyar dolar olmasını sağladı. Altın ihracatı olmasaydı üçüncü çeyrekte Türkiye ekonomisindeki durgunluğun oldukça güçlü olduğu ve büyüme için kötü haber verdiği daha büyük gündem olacaktı. 

Büyüme için kötü haber 

Türkiye İstatistik Kurumu ağustos ayına ait dış ticaret istatistiklerini yayımladı. Buna göre dış ticaret açığı ağustosta yüzde 30,5 gerileyerek 5.86 milyar dolar olurken, ilk 8 ayda dış ticaret açığı yüzde 21,2 azalarak 56.6 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracat ağustosta yüzde 14,5 artarak 12.87 milyar dolar, ocak-ağustosta yüzde 12,8 artarak 100.055 milyar dolar oldu. Son aylarda İran’ın rolünü alan BAE’ye yapılan altın ihracatı genel ihracat verilerini arttırdı. Altın hariç ihracat verileri ise yüzde 6,41 gerilemeye işaret ediyor. İhracatçı sektörlerden otomotivde yüzde 22’lik, makinede yüzde 6’lık, tekstilde yüzde 12’lik ihracat kaybı yaşandı. Yine altın hariç ilk sekiz aylık ihracat artışı sadece yüzde 3. Avrupa Birliği’ne yapılan ihracatın toplam ihracat içindeki payı da yüzde 33,6 ile tarihinin en düşük seviyesine geriledi.
Ağustos ayında ithalat ise yüzde 4,8 azalarak 18.7 milyar dolara düştü. İlk sekiz aylık ithalat ise yüzde 2,4 azalarak 157 milyar dolar oldu. Zayıf ithalat verileri, ekonomide henüz belirgin bir ivmelenmenin olmadığını gösteriyor.

bigPara.com