Altının hızlı yükselişi devam ediyor

Altının hızlı yükselişi devam ediyor
Altının hızlı yükselişi devam ediyor
Altın fiyatlarındaki hızlı yükseliş devam ediyor. Altın fiyatları bugün dolar/TL'deki yükselişin de etkisiyle 4 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 11.30 itibariyle altın fiyatı gramda 109.00, çeyrek altında 178, 64, Cumhuriyet altını ise 713,21 TL'den satılıyor.

Rekor üstüne rekor kıran dolar, altın piyasalarını da etkiledi. Dün gün içinde 2.90 lira seviyesine kadar çıkan dolar, gram altını 109 lira, çeyreği ise 178 liraya kadar yükseltti. Gram altın en son 7 Haziran'daki genel seçimlerin ardından 105 lirayı görmüştü.

Altın fiyatlarındaki artışı duyan küçük yatırımcı ise soluğu Kapalıçarşı'da aldı. Çarşıdaki kuyumcular düğün sezonu olmasına rağmen vatandaşın daha çok altın almaya değil satmaya geldiğini ifade etti. Altındaki fiyat artışının talep bazlı olmadığını vurgulayan uzmanlar da yükselişin tamamen dolar kaynaklı olduğunu söyledi.  

YATIRIM İÇİN BİRAZ DAHA BEKLEYİN

Yurtiçindeki siyasi belirsizlik ve yurtdışında Amerika Merkez Bankası'nın (FED) faiz artırma ihtimali nedeniyle piyasaların gün içinde hızlı bir değişim gösterdiğini söyleyen ALB Forex Yatırım Uzmanı Volkan Kuğucuk, elinde altını olanın biraz daha beklemesini önerdi. Kuğucuk, “Şu anda 1.120 dolar seviyesindeki altının ons fiyatı, dolardaki artışa bağlı olarak 1.130-1.150 dolara kadar çıkabilir. Elinde altını olan küçük yatırımcılara biraz daha beklemelerini öneririm” diye konuştu.   

bigPara.com