Alvimedica, ilaç kaplı stent üretti, 2010'da kullanılacak

Alvimedica, ilaç kaplı stent üretti, 2010'da kullanılacak
Alvimedica, ilaç kaplı stent üretti, 2010'da kullanılacak

Cem Bozkurt, ?5 bin 500 metrekarelik tesisimizle, üretimimizi beşe katlayacağız? dedi.

Çatalca'da Avrupa'nın en büyük 'Clean-Room'lu stent fabrikasını kuran Alvimedica, iki ABD'li rakibini geçerek, damar hücrelerini sekiz günde saran bir kalp stenti üretti. 'Coracto' adlı ürün 2010'da piyasada olacak
Haber: NURİYE DOĞU / Arşivi

İSTANBUL - Sağlık ve yeni tıp teknolojileri alanında yüzde 100 Türk sermayesiyle kurulan Alvimedica Tıbbi Ürünler, Çatalca’da açtığı Avrupa’nın en büyük ‘Clean-Room’una (mikroplardan arındırılmış üretim alanı) sahip kateter fabrikasıyla, üretimini beşe katlamayı hedefliyor. Türkiye’nin ilk ve tek kalp stenti üreticisi olduklarını hatırlatan Alvimedica CEO’su Dr. Cem Bozkurt, vücutta kalan ürünler ürettiklerinin altını çizerek, “Bu ürünleri steril şartlarda ve havası dahi filtre sistemleri kullanılarak tüm mikrop ve partiküllerden arındırılmış üretim alanlarında üretiyoruz. Bu alanlara ‘Clean-Room’ deniyor” dedi.
5 bin 500 metrekarelik alan üzerine kurulu Çatalca tesislerinde Avrupa’daki benzer fabrikalardaki ‘Clean-Room’lardan daha büyük bir alan ve kapasiteye sahip olduklarını vurgulayan Bozkurt, fabrikayı 22 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirdikledini kaydetti. Bozkurt, yeni tesislerinde 2010 yılında 40 bini ilaç kaplı olmak üzere 120 bin stent, 80 bin balon kateter, 250 bin guiding kateter ve 750 bin anjio kateter üreteceklerini söyledi. 

Washington’da araştırıldı
‘Coracto’ adlı ilaç kaplı kalp stentlerinin yurtdışında yapılan araştırmasının sonuçlandığını da belirten Bozkurt, şöyle devam etti: “Bu, üzeri geliştirdiğimiz özel bir polimer ve rapamycin kaplı bir stent. Bugüne kadar piyasa lideri olan ve en çok tercih edilen stentlerle yapılan karşılaştırmalı klinik çalışmalarda, bizim ürünümüz ‘Coracto’ rakip stentlerden çok daha iyi sonuçlar verdi. Bu çalışmaları Washington’da kurulu CardioPath Enstitüsü’nden Prof. Renu Virmani yaptı ve sonuçları Dünya İnvazif Kardiyoloji Kongresi’nde açıkladı. Diğer iki gelişmiş stentte damar hücrelerinin stenti sarma süresi bir ayken, ‘Coracto’ ile bu süreyi sekiz güne çektik. Ayrıca, tedavi tamamlanınca kaplama kendi kendini eritiyor. Ürünümüzün halen CE ruhsatlandırma çalışması devam ediyor. ‘Coracto’yu, 2010 yılı başında tüm dünyada doktorların kullanımına sunacağız. Ayrıca, yine dünyada ilk kez bir Amerikan Üniversitesi ile birlikte stent ve occluder (metal kalp yaması) üzerini ‘insan endotel hücreleri’ ile kapladığımız bir çalışmamız var. Bu ürün de tıp alanında yeni bir çığır açacak.”

2010’da 64 ülkeye ihracat
Türkiye’de ‘invazif kardiyoloji’ yani kalp hastalıklarına açık cerrahi yapmadan, kateterler vasıtasıyla kalbe ulaşıp, tamir etme operasyonlarında kullanılan malzemelerin oluşturduğu pazarın yaklaşık 200 milyon dolar büyüklüğünde olduğunu kaydeden Bozkurt, bu alanda Türkiye’nin tek üretici firması olduklarının da altını çizdi. Şuanda 32 ülkeye ihracat yaptıklarını kaydeden Bozkurt, “2010’da bu sayıyı iki katına çıkartacağız. Bu kadar geniş bir coğrafyada kabul edilmemizin en önemli nedeni ürün kalitemiz. Bu alanda piyasayı paylaşan dört büyük Amerikalı şirketle rekabet edebilmenin tek yolu, onlardan daha kaliteli üretim yapabilmek. Türkiye gibi bu alanda hiç tanınmayan bir ülkeden çıkıp, bunu başarabilmek çok önemli” dedi.

‘Hibrit kalp kapağı’ geliyor
Halen üzerinde çalıştıkları üç önemli projeden de bahseden Cem Bozkurt, şunları söyledi: “Occluder adı verilen ve kalpte doğuştan oluşmuş deliklerin açık kalp ameliyatı olmadan kateter vasıtasıyla kalbe yerleştirilen metal yamalarla kapatılması için bir ürün geliştiriyoruz. Diğeri, kalp kapağı yetersiz ve hasarlı çocuklarda kapak değişimi öncesi gerekli süreyi kazanmak için kullanılan, yine minimal invazif yollarla kapak çevresine yerleştirilen biyolojik ‘kalp halkası’. Üçüncü projemiz ise, metel ve doğal kapakların bir karışımı olan dünyanın ilk ‘hibrit kalp kapağı’ projesi. Bunlar tamamlandığında küresel pazarda büyük ilgi görecek.”