Amasra'daki kömür ocağında önce güvenlik yatırımı tamamlanacak Çinliler geldi ROBOTLAR YOLDA

Amasra'daki kömür ocağında önce güvenlik yatırımı tamamlanacak
Çinliler geldi ROBOTLAR YOLDA
Amasra'daki kömür ocağında önce güvenlik yatırımı tamamlanacak
Çinliler geldi ROBOTLAR YOLDA
Amasra'da 6 yıl önce açılan taşkömürü ocaklarını işleten Hattat Enerji'nin genel müdürü Selim Şenkal, "Soma'daki gibi bir kaza burada olmaz" dedi. Tam mekanize (robotlarla) üretim yapılacak madendeki 800 çalışandan 145'i Çinli.
Haber: ŞEHRİBAN OĞHAN / Arşivi

Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Dr. Selim Şenkal, Amasra’da 6 yıl önce açılan ve altyapı çalışmaları devam eden taşkömürü ocakları için iddialı konuşuyor: “Soma’daki gibi bir kaza burada olmaz. Türkiye ’nin en güvenli madeni olacak şekilde altyapı kuruyoruz. İstesek hemen kömür üretebilirdik. TTK da çok bastırıyor çabuk üretin diye ama bu risk olurdu. Bunu onlara da anlattık. Riski minimumda tutarak emniyetli üretim yapmak istiyoruz. Üretime seneye başlayacağız.”
Hema Enerji’nin Amasra’da üç kuyusu var: Gömü, Amasra, Kazpınarı. Biz Gömü’deki kuyusuna giriyoruz. Başmühendis Eren Soyer, kuyuların her birinin çapının 8 metre olduğunu vurguluyor. Bu rakamın önemi, TTK’nın açtığı kuyuların çaplarının 6.5 metre civarında olduğunu anlatmasıyla ortaya çıkıyor. Başlangıçta 5, sonrasında yılda 10 milyon ton kömür üretimi için herşey milimetrik hesaplanmış. Galeri yerin 700 metre altında, bildiğiniz metro tüneli. Soyer üzerine basa basa ilk dersi veriyor: 

KÖMÜR KIZIŞMASI

“Bu beton duvarla kömür arasındaki kalınlık 30 cm. Burada kömür kızışması diye bir şey olmaz. Bu kuyuyla Amasra kuyusunu geçen hafta alttan birleştirdik, hem de hatasız. Sadece iki kuyunun birleşmesi için 4.5 km galeri kazıldı. Bu mesafenin tümü bu şekilde beton tahkimat, bir tek ağaç bulamazsınız. Sadece kuyuyu büyük açmanız yetmiyor, havalandırma için galerilerin de kesitlerinin büyük olması gerekiyor. Yılda 10 milyon ton kömür üreteceğim diyorsanız, çıkacak metanı absorbe edecek hava için galeri kesitlerinizi de büyük yapmak zorundasınız. Hedefimiz büyük. Hazırlık sürecinin uzama nedeni bu. Yoksa küçük kesitlerle kömür çıkartmasını da bilirdik.”
Şirket bir yıl sonra başlayacağı üretim için, tam mekanize yöntem hedefliyor. Bunun da derin madencilik dedikleri taşkömürü üretiminde ilk olacağı belirtiliyor. Geçen hafta Çin’de yılda 100 milyon ton kömür üreten bir firmayla üretim anlaşması yapılmış. Tam teçhizatlı her biri 250’şer metre uzunluğunda beş mekanize ayak sistemi için imzalar atılmış. Anlatıldığı kadarıyla en büyük sıkıntı her biri neredeyse 30 ton ağırlığında olan mekanize ünitelerin yerin 700 metre altına indirilmesi ve yatayda 3.5-4 km ilerletilmesi. Önümüzdeki 50-100 yıllık projeksiyon gözetilerek hesaplamalar yapıldığını anlatan Soyer, “Artık kömürün kokusu geldi” diyor.
Madende 800 kişi çalışıyor. 145’i Çinli. İşin Çinliler’e ihale edilmesinin nedenini Hattat Holding Grup Başkanı Mehmet Hattat, “Çinliler bu işi iyi biliyor” diye açıklamıştı.

‘Ölüm’ mesleğin doğasında yok


UCUZ işgücü maliyetiyle bilinen Çinliler burada sanıldığı kadar ucuz çalışmıyor. Aylık 10 bin Yuan (3500-4000 lira ) civarında ücret alıyorlar. Ülkelerinde aldıkları ücret bunun yarısı. O yüzden Türkiye’de çalışmayı önemsiyorlar. Peki ölümlü iş kazalarının yoğun olması nedeniyle burada çalışmaktan kaygı duyuyorlar mı? Bu soruya proje Müdürü , 30 yıllık madenci Wen Long Yu yanıt veriyor: “Madencilikte ayak, bacak kırmak, çarpmak gibi olaylar normaldir. Ölüm kazalarına kesinlikle normal bakmıyoruz. Ölümün bir şekilde önlenebileceğini düşünüyoruz. Çin’de çalıştığım sürece 30 yılda bir ölümlü kaza gördüm, o da düşmeydi.”
Long Yu üç yıldır Amasra’da çalışıyor. İki ay önce eşi de Amasra’ya gelmiş. Şirketin işçilere tahsis ettiği prefabrik evlerde kalıyorlar. Zhang Yu Jin bir yıldır görmediği eşine destek için geldiğini söylüyor. Amasra’yı çok sevmiş iki ay daha kalmayı planlıyor. Hatta iş uzarsa Amasra’ya yerleşmeyi bile konuşmuşlar. Peki Soma faciası sonrası endişelendi mi? “Buradaki iş güvenliği ve önlemlerini biliyorum. O yüzden endişelenmiyorum” diyor.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Çin

  ,

  Ucuz

  ,

  Maden

  ,

  Metro

  ,

  Proje

  ,

  Galeri

  ,

  Hava

  ,

  lira

  ,

  ,

  ihale

  ,

  şirket

  ,

  Enerji

  ,

  yöntem