Amazon 'dan çılgın telefon

Amazon 'dan çılgın telefon
Amazon 'dan çılgın telefon
Haber: AHMET CAN / Arşivi

Çılgın kurucusu Jeff Bezos ile dünyanın en büyük e-ticaret devi haline dönüşen Amazon, yeni icatlarıyla tüm dikkatleri üzerine çekmeye hazırlanıyor. Daha önce ekonomik fiyatlı tablet bilgisayar modelleri olan Kindle Fire ve Kinle Fire HD modelleri ile tablet piyasasında tarihin yeniden yazılmasına neden olan Amazon’un şimdi de telefonuyla aynı etkiyi bırakması bekleniyor. Şirketin 3 boyutlu (3D) akıllı telefon modelini tanıtacağı ifade ediliyor. Akıllı telefon pazarına yeni bir boyut kazandırmaya hazırlanan ‘Amazon Phone’un, ön kısmında üç boyut için 6 farklı kamera bulunuyor. 

Dört köşede kamera

Cihazın dört bir köşesine yerleştirilen bu kameralar sayesinde yüksek doğrulukta üç boyutlu hareket algılama ve gözle takip gibi teknolojiler destekleniyor. Paylaşılan bilgilere göre telefonun, arkasında 13 megapiksel ve önündeyse daha kaliteli selfie (özçekim) kareleri için 12 megapiksellik kamera yer alıyor. Buna ek olarak cihazda 4.7 inçlik boyutunda HD ekran, Qualcomm Snapdragon işlemci ve 2 GB’lık ram özelliklerinin bulunacağı ifade ediliyor.
Paylaşılan bilgilere göre Amazon, telefonla beraber ‘Prime Data’ adındaki ilk servisi de duyuracak. ABD ’li mobil iletişim şirketi AT&T ile anlaşan şirket, Amazon’daki tüm içerikler için internet kotasını harcamayacak. Örneğin, Amazon’un online müzik servisine üye olan kullanıcılar, bu servis üzerinden harcanan veriler için ekstra bir ücret ödemeyecek. Amazon’un bünyesinde online film ve e- kitap olmak üzere birçok içerik servisi yer aldığı için şirket, diğer akıllı telefon üreticilerine içeriklerle meydan okuyacak.
Amazon, daha önce ürettiği cihazlarla pazarı hareketlendirmeyi başarmıştı. Bunun en iyi örneklerinden birisi Kindle Fire tabletlerle yaşandı. Yaklaşık 2 yıl önce satışa çıkan tablet, hem 199 dolarlık satış fiyatıyla hem de 7 inçlik boyutuyla Apple ve Samsung gibi dev teknoloji şirketlerine meydan okumuştu. Birçok üretici tablet fiyatlarını düşürmüştü ve Apple ise iPad Mini modelini tanıtmıştı. Bu yüzden Amazon Phone’un da şirketin tablet modeli gibi tüm pazarı değiştirmesi bekleniyor.

bigPara.com