Amazon korkusu

Amazon korkusu
Amazon korkusu
Küresel ekonomi mortgage krizini tam atlatmışken, yeni bir risk giderek büyüyor. Yatırımcı son dönemin gözdesi teknoloji devlerine hücum etti.
Haber: SILA ÖZÇELİK / Arşivi

Krizle birlikte ekonomileri canlandırmak için piyasaya sürülen para miktarı bollaşınca, hisse senetlerinden tahvil ve emtia piyasalarına kadar birçok varlığın fiyatı değerinin hiç olmadığı kadar üzerine çıktı. Ancak gizliden gizliye öyle bir balon şişmeye başladı ki ister istemez 2001’de ABD’de yaşanan “dot.com” krizi akıllara gelmeye başladı. Fortune dergisinin iddiasına göre aralarında Google, Amazon, Apple ve Facebook gibi dev isimlerin bulunduğu teknoloji şirketlerinin hisse değerleri gerçek değerinin çok üzerinde.
Apple’ın hisse değeri şubattan beri yükselişte. Şubat ayında 192 dolar olan senet şu anda 309.5 dolar. Google, RIM ve Amazon ise piyaslaarda risk iştahının açılmaya başladığı temmuz ayından beri hızlı bir yükseliş yaşıyor. Google’ın hisse değeri 436 dolardan 612 dolara, RIM’in 47.9 dolardan 49.03 dolara, Amazon’un ise 109.2 dolardan 164.9 dolara kadar çıktı. Piyasalarda sert bir düzelme olur ve hisse senedinin değeri 80 dolar düşerse bile Amazon, Google, Apple ve RIM’in gerçek değerini yansıtan fiyatlardan daha değerli olmaya devam edecek.
Apple hisseleri, 5 yıllık büyüme beklentisiyle kıyaslandığında değerinin yüzde 1.11 kat üzerinde. Google’ın hisse değeri gerçek değerinin 1.23 katı.
RIM’in değeri de olması gerekenden 0.5 kat fazla. Bu şirketlerin hepsi paralel büyüme beklentilerine sahip. Amazon’un fiyat kazanç oranı (FKO) 67 seviyesinde. Apple için aynı oran 20.1’ken Google’ın FKO’su 24.6 olarak gösteriliyor. 

Bu, bir finansal intihar!
Fortune dergisine göre Amazon ‘balon’ olarak nitelendirilen değerinin üzerinde fiyata sahip olma durumunu çoktan aşmış durumda. Sorun şu ki, şirketin ne performansı ne de bilançoları şu andaki aşırı yüksek değerleri hak edecek boyutta. Yatırımcı ise inatla bu hisselere yükleniyor. Bol likidite ve artan risk iştahı ile kendine yüksek getiri arayan yatırımcı içinse son yıllarda atağa geçen ve bir çok köklü şirketi sollayan sosyal medya siteleri para yatırmak için bulunmaz fırsat. Uzmanlara göreyse bu, tam anlamıyla bir ‘finansal intihar’. Çünkü önümüzdeki yıllarda Amazon dahil aşırı şişen tüm teknoloji hisseleri ve diğer varlıkların değeri normale dönecek. Amazon’un ise değerinin yüzde 50’sini kaybedebileceği konuşuluyor. Analistler ise uyarıyor: “Balonlardan kar etmeye çalış mayın , balonların içine hiç girmeyin bile, sadece ondan uzak durun ve yolunuza bakın”. 


Nasdaq 2001’de çökmüştü 
İnternet alanında yaşanan gelişmelerin yeni yeni ivme kazandığı 1990’ların sonunda yatırımcılar iştahla teknoloji hisselerine girmeye başlamıştı. Son küresel krizde de payı olduğu düşünülen girişim sermayesi şirketleri, o zamanlarda teknoloji hisselerine yüklü yatırımlar yapıyor, bu şirketlere olan ilgi de yatırımcıları hisse senetlerine saldırmaya teşvik ediyordu. Hisse senetleri şişmiş, şirketlerin fiyat kazanç oranları gerçek dışı seviyelere fırlamıştı. Ancak zamanla risk sermayesi yaptığı yatırımların karşılığını alamadığını görünce bu şirketlerdeki yatırımlarını azaltmaya başlamışlardı. 10 Mart 2000 tarihinde ise teknoloji şirketlerinin izlendiği Nasdaq Endeksi 5 bin puanın üzerindeki zirveden saatler içinde oldukça sert bir iniş yaşamıştı. Endeks, bu seviyeyi bir daha hiç göremedi.

bigPara.com