Amerika'dan 3.5 milyar dolarlık uçak teklifi

Türkiye'nin yeni nesil savaş uçağı alımı projesinde, ABD önderliğinde geliştirilmekte olan Joint Strike Fighter (JSF-Müşterek Av/Bombardıman Uçağı) ile Batı Avrupa ülkelerinin ürettiği Eurofighter Typhoon uçağı arasında rekabet büyürken...

WASHINGTON - Türkiye'nin yeni nesil savaş uçağı alımı projesinde, ABD önderliğinde geliştirilmekte olan Joint Strike Fighter (JSF-Müşterek Av/Bombardıman Uçağı) ile Batı Avrupa ülkelerinin ürettiği Eurofighter Typhoon uçağı arasında rekabet büyürken, JSF'nin baş üreticisi konumundaki Amerikan Lockheed Martin şirketinin, bu uçağın tercih edilmesi durumunda Türk savunma sanayiine değeri 3.5 milyar dolardan fazla üretim işi vermeyi önerdiği belirtildi.
Lockheed Martin yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 2002 rakamlarına göre 3.5 milyar dolar tutarındaki, değeri şu anda 4 milyar doları aşan bu teklif çerçevesinde, ağırlıkla JSF uçaklarının bir bölümünün gövde ve kompozit malzemelerinin üretiminin Türkiye'deki TAI tesislerinde yapılması öneriliyor. Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Amerikan-Türk Konseyi ve Türk-Amerikan İş Konseyi'nin mart ayı sonunda Washington'da düzenlediği toplantıdaki konuşmasında, Türkiye'nin 100 adet yeni nesil savaş uçağı için 20 yılda yaklaşık 10 milyar dolara yakın harcama yapmayı planlandığını, ancak ödenecek miktarın yüzde 50'si karşılığındaki imalat işinin, Türkiye'de yapılmasını şart koştuklarını söylemişti.
'Aselsan'a da iş verin'
Türk yetkilileri, Lockheed Martin firmasının TAI için önerdiği imalat oranının tatmin edici bulunduğunu, ancak Türkiye'nin, Aselsan, Havelsan ve Roketsan şirketleri için de ilave iş talep ettiğini belirtiyor. Rakip Eurofighter şirketinin de Türkiye'ye yeni sunduğu planda cazip bir yerli üretim önerisinde bulunduğu belirtilirken, bu önerinin ayrıntıları henüz açıklanmadı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük savunma sanayi projesi olan, Türk Hava Kuvvetleri'nin yeni nesil savaş uçağı alımı ihalesinde Ankara'nın, kararını bu yılın sonuna kadar açıklaması öngörülüyor.
Alınacak yeni nesil savaş uçakları, zaman içinde, halen Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterindeki F-16 ve F-4 uçaklarının yerini alacak. ABD önderliğindeki JSF'nin sistem geliştirme aşamasında yedi müttefik ülkenin yanı sıra Türkiye de yer alıyor. Eurofighter ise İngiliz, Alman, İspanyol ve İtalyan firmalarınca üretiliyor.