Amerikalı Kellogg's'u Ülker üretecek

Dünyanın en büyük tahıl gevreği markası ABD'li Kellogg's ürünleri Türkiye'de Ülker tarafından üretilecek.

İSTANBUL - Dünyanın en büyük tahıl gevreği markası ABD'li Kellogg's ürünleri Türkiye'de Ülker tarafından üretilecek. Ülker Kellogg's markası altında üretilecek ürünlerle Türk tüketicisinin yılda en azından bir kere tahıl gevreği tüketmesi hedefleniyor. Ülker tarafından üretilen ürünlerin başka ülkelere de satışı gündemde. Kellogg's ürünlerinin Türkiye'de bugüne kadar Ülker Grubu şirketlerinden Merkez Dağıtım tarafından pazarlandığını söyleyen Ülker İstişare Konseyi üyesi Metin Yurdagül, "Önümüzdeki aylarda Ülker Kellogg's'un mısır gevreği çeşitleri Ülker'in Besler fabrikasında üretilecek. Yatırım tutarı 12-13 milyon avro" dedi.
100 haneden 15'i tüketiyor
Ülker Grubu'yla yüzde 50-50 ortaklıkla kurulacak ve Ülker Kellogg's ürünlerini üretecek şirket sayesinde Türkiye tahıl gevreği pazarında lider olmayı hedeflediklerini belirten Kellogg's Med Yönetim Kurulu üyesi David Lawlor ise Türkiye'de bu kategorinin henüz çok küçük olduğunu ve pazarda büyük fırsatlar bulunduğunu söyledi.
Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de her 100 haneden sadece 15'inde tahıl gevreklerinin yılda bir kere bulunduğunun ortaya çıktığını anlatan Kellogg Med Genel Müdürü İsmail Kafescioğlu, şunları söyledi: "Tahıl gevreklerinin pazar büyüklüğü Türkiye'de 5 bin ton düzeyinde. Yani Türkiye'de kişi başına yıllık tüketim 70 gram. Bu rakam İngiltere, İzlanda, İrlanda gibi kategorinin gelişmiş olduğu ülkelerde ise yedi kilogram ve üzerine çıkıyor. Kahvaltı alışkanlığının çok sınırlı olduğu komşumuz Yunanistan'da bile yılda 1.5 kg'ın üzerinde tüketiliyor. Kellogg'la yaptığımız anlaşma çerçevesinde bu kategoriyi Türk halkının her kesimine ulaştırmayı amaçlıyoruz."