Amerikalıların Noel alışverişi kara saplandı

Amerikalıların Noel alışverişi kara saplandı
Amerikalıların Noel alışverişi kara saplandı

Kar nedeniyle evlerine kapanan Amerikalılar, internet üzerinden alışverişe yöneldi. FOTOĞRAF: TOLGA ADANALI /AA

NEW YORK - ABD’de etkili olan son yılların en şiddetli kar fırtınasının ülkede, en çok alışverişin yapıldığı Noel’den önceki hafta sonuna denk gelmesi, alışveriş sektörünü de olumsuz etkiledi.  Ülkenin doğu kıyılarında cuma gününden bu yana hissedilen kar fırtınası ve eksi 10 dereceyi aşan aşırı soğuklar nedeniyle yetkililer, bazı eyaletlerde halka, gerekli olmadıkça evlerinden çıkmaması yönünde uyarıda bulundu. New York’ta ise, cumartesi akşamı başlayan kar yağışı dünyaca ünlü markaların bulunduğu mağazalarıyla bilinen 5. Cadde, yılın en çok alışveriş yapılan hafta sonunda, önceki yıllara oranla boş kaldı.
Kar fırtınası yüzünden evlerine kapanan ABD’liler, internet üzerinden alışverişe yöneldi. Özellikle dün internetten alışverişte patlama yaşandığı kaydedildi. 

New York’ta bazı uçuşlar iptal edildi
New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, kentte kar yağışına hazırlıklı olduklarını kaydetti. Bloomberg,  Manhattan’da karın şiddetine rağmen tüm yolların trafiğe açıldığına işaret ederken, New Yorklulara, Noel alışverişine ya da müzelere ve Broadway gösterilerine gitmeleri çağrısında bulundu. Kentte özellikle alışveriş merkezleriyle mağazaların bulunduğu caddelerde yolları açmak için 2 bin kar küreyicisi, 350 adet tuz atan araç kullanıldı.
Öte yandan kar fırtınası nedeniyle New York’taki havaalanlarında çok sayıda uçuş iptal edildi. John F. Kennedy Havaalanı’nda kar kalınlığı 25 santimetreye, La Guardia Havaalanı’nda ise 20 santimetreye ulaştı. Manhattan’daki dünyaca ünlü Central Park’ta da kar kalınlığı 30 santimetreyi geçerken, özellikle çocuklar ünlü parkta karın keyfini yaşadılar. (aa)