Anadolu Efes: Birada satıcı değil alıcıyız

Dünyanın en büyük biracılık şirketlerinden Belçikalı Inbev'in, Efes Uluslararası Biracılık'ı (Efes Breweries International) yaklaşık 1 milyar dolara almak istediğini duyuran Rus Kommersant gazetesinin haberi, Anadolu İçecek Grubu Başkanı Tuncay Özilhan tarafından yalanlandı.

İSTANBUL - Dünyanın en büyük biracılık şirketlerinden Belçikalı Inbev'in, Efes Uluslararası Biracılık'ı (Efes Breweries International) yaklaşık 1 milyar dolara almak istediğini duyuran Rus Kommersant gazetesinin haberi, Anadolu İçecek Grubu Başkanı Tuncay Özilhan tarafından yalanlandı. Efes Breweries'in büyük ortağı Anadolu İçecek Grubu Başkanı Tuncay Özilhan,
"Bunlar palavra. Hem içeride, hem dışarıda olacağız. Kimseye bir şey sattığımız yok" dedi.
Kommersant'ın manşetten duyurduğu haberde, Rusya'da Sun Interbrew adıyla temsil edilen Inbev'in Efes ile anlaşma noktasında olduğu ileri sürülmüştü. Inbev'in Efes'i satın alması halinde dünyanın en büyük bira şirketi haline geleceği belirtilen haberde, "Bir kaynağımızdan edindiğimiz bilgiye göre Sun Interbrew'in Genel Müdürü Joseph Stelya bayilerle yaptığı toplantıda şirketin bu konudaki planlarını dile getirdi. Stelya, tarafların anlaşmaya yakın olduğunu söyledi" ifadesine yer verildi.
Kommersant'ın haberi, Efes Biracılık'ın Rusya Genel Müdürü Tuğrul
Ağırbaş tarafından da yalanlandı. Interbrew ile böyle bir görüşmelerinin olmadığını belirten Ağırbaş,"Biz satıcı konumunda değil, alıcı konumundayız. Ben, bunu Interbrew'in güzel bir hayali olarak değerlendiriyorum" dedi. Bira pazarının çok hareketlendiğini ve bu tip 'oyun teorilerinin' ortaya atılabileceğine dikkati çeken
Ağırbaş, şunları kaydetti:
"Söz konusu şirketle hiç temasımız olmadı. Gündemimizde böyle bir konu yok. 2005-2006 yıllarında kapasitemizi daha da artırmayı planlıyoruz. Dolayısıyla satıcı konumunda değil, alıcı konumundayız. Rusya'da en büyük sıkıntımız Sibirya'ya açılmak. Planlarımızı buna göre yapıyoruz. Bu haber için 'güzel bir rüya' demekten başka söz bulamıyorum." Rusya, Kazakistan, Sırbistan Karadağ, Romanya ve Moldova'da fabrikaları olan Efes, Rusya pazarının yüzde 7'sini tutuyor. (Radikal, aa)