Anadolu Efes 'sıfırcı hoca'dan geçer not aldı

Anadolu Efes 'sıfırcı hoca'dan geçer not aldı
Anadolu Efes 'sıfırcı hoca'dan geçer not aldı
Anadolu Efes, Moody's'den 'yatırım yapılabilir' notunu alan ilk Türk şirketi oldu.

EKONOMİ SERVİSİ  - Anadolu Efes, Türkiye ’nin kredi notunu ‘yatırım yapılabilir’ seviyeye yükseltmediği için sert bir şekilde eleştirilen uluslararası kredi kuruluşu Moody’s’den ‘yatırım yapılabilir’ notunu alan ilk Türk şirketi oldu.

Moody’s, Anadolu Efes’in uzun vadeli kredi notunu ‘Baa3’ görünümünü ise ‘Durağan’ olarak belirledi. Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu ise, yatırım yapılabilirin altı olan ‘Ba1’ seviyesinde tutuyor. Anadolu Efes tarafından yapılan açıklamada, bu notun şirketin Türkiye pazarındaki toplam satış hacmindeki yaklaşık yüzde 85’lik pazar payıyla lider pozisyonda olmasını, SABMiller’ın Rusya operasyonlarıyla birleşme sonrası Rusya’da daha güçlü bir pozisyona gelmesini ve bira operasyonlarının borç/FAVÖK kaldıraç oranının 2 ile 3 arasında makul bir seviyede olmasını yansıttığı belirtildi.

Açıklamada, Anadolu Efes’in, Moody’s’den ‘yatırım yapılabilir’ seviyede derecelendirme notuna sahip olan ilk Türk şirketi olmasının yanı sıra, Türkiye’nin notunun üzerinde derecelendirme notuna sahip tek Türk şirketi konumuna ulaştığı kaydedildi. Açıklamada ayrıca ilk kez bir Türk şirketinin iki ayrı kredi derecelendirme kuruluşundan ‘yatırım yapılabilir’ seviyede nota sahip olduğunun altı çizildi. Standard & Poor’s da 14 Haziran’da Anadolu Efes’in notunu yatırım yapılabilir seviye olan BBB-’ye yükseltmişti. Anadolu Efes, 2012 yılı mart ayında SABMiller ile gerçekleştirilen stratejik işbirliği çerçevesinde, SABMiller’ın, Rusya ve Ukrayna’daki bira operasyonlarını devralmış bu operasyon sonucunda da şirketin sermayesinde Anadolu Grubu yüzde 43,1, SAB Miller yüzde 24 paya sahip olmuştu.

bigPara.com