Anadolu Efes: Türkiye ve Rusya'da baskı altındayız

Anadolu Efes: Türkiye ve Rusya'da baskı altındayız
Anadolu Efes: Türkiye ve Rusya'da baskı altındayız
Türkiye ve Rusya'da hükümetlerin alkol tüketimini sınırlamaya yönelik politikaları Anadolu Efes'i en büyük iki pazarında zor duruma soktu. Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan: İki ülkede alkol karşıtı uygulamalar konusunda rahatsızız

EKONOMİ SERVİSİ - Türkiye ve Rusya'da hükümetlerin alkol tüketimini sınırlamaya yönelik politikaları Anadolu Efes'i en büyük iki pazarında zor duruma soktu.

The Wall Street Journal'ın haberine göre alınan önlemler nedeniyle şirketin satışları Türkiye'de yüzde 12, Rusya'da yüzde 9 düşüş yaşadı. Şirket, yüksek pazar payının avantıjını Türkiye'de kullanarak cirolarını düşürmemeyi başardı ama Rusya'da yüksek rekabet nedeniyle fiyat kırınca cirosu yüzde 14 düştü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ülkede uyguladığı önlemler bira sektörünün 5 yılda yüzde 20 küçülmesine yol açtı. Bu küçülme sonucunda Anadolu Efes giderek kapasitesinin daha da azını kullanarak üretim yapmaya başladı. Sonunda kapasite kullanımı 60'a kadar düşünce şirket fabrika kapatma kararı aldı.

Türkiye de bir süredir alkol kullanımını kontrol altına almak amacıyla alınan tedbirlerle gündeme geliyor. Bu alanda çıkan son yasa alkol satışına birçok engel getirdi. Gece 22:00'den sonra alkolün perakende satışının önü kapandı. Alkollü içkilerin tanıtımı ve pazarlanması konusunda da birçok kısıtlama getirildi. Ayrıca, alkol ürünlerin Ocak ve Temmuz aylarında TÜFE oranında otomatik zam yapılıyor.

Rusya da geçtiğimiz yıldan bu yana benzer tedbirler gündeme geldi. Kiosklarda (büfeler) satışların yasaklanması, vergi artışı ve saat 23:00'dan sonra alkol tüketiminin yasaklanması gibi önlem sektörün daralmasına yol açtı. Rusya Devlet Başkanı Putin, yılda kişi başına düşen 70 litre bira tüketimi ve düşen nüfus tehditi karşısında son yıllarda alkol karşıtı bir kampanya yürütüyor. Rusya'da bira tüketimi son 56 yılda yüzde 20 oranında azaldı.

Ekspres Yatırım Analisti Melda Ağırdaş, Türkiye ve Rusya'da uygulamaların şirketin ciro ve karlılığını olumsuz etkilediğini söyledi. "İlk 9 ayda şirketin Türkiye'deki satış hacmi yüzde 12 düştü. Bu, Anadolu Efes'in tarihindeki en sert düşüş" diyen Ağırdaş, Rusya da ise şirketin karlılık baskısı altında olduğunu kaydetti.

Ağırdaş, "Rusya'daki önlemler Anadolu Efes'in hem satış hacmini hem de cirosunu olumsuz etkiledi. Şirketin satış hacmi 9 ayda yüzde 9 azalırken, fiyat indirmek zorunda da kalan şirketin cirosu yüzde 14 küçüldü. Bunlar şirketin karlılığını olumsuz etkileyecek" değerlendirmesinde bulundu.

Anadolu Efes'in borsaya gönderdiği finansal tablolarına göre şirket 2013'ün 9 ayında 3,1 milyar lira net kar açıkladı. Anadolu Efes hisseleri yılbaşından bu yana yüzde 7,60 değer kaybetti. Aynı dönemde BIST 100 endeksinin kaybı yüzde 5,5 oldu.

Rusya neden önlem alıyor?

Ülkede kişibaşı bira tüketim miktarı yıllık 70 litre.
Türkiye'de kişi başı bira tüketimi yıllık 12 litre
2012'de ortalama yaşam süresi Rusya'da 69,7'ye düşmüş durumda

The Wall Street Journal'a konuşan Anadalu Efes'in çatı kuruluşu olan Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, iki büyük pazarlarında alkol karşıtı uygulamalar konusunda rahatsız olduklarını belirterek, "Ancak yapacak birşey yok. Bu kararlar alınıyor. Biz de verimliliğimizi artırmaya çalışıyoruz. Bu nedenle Moskova'daki fabrikamızı kapatma kararı aldık" diye konuştu.

Özilhan, Rusya'da birbirine yakın mesafelerde 8 fabrikalarının olduğunu bu sayıyı çok buldukları için fabrika kapatma kararı aldıklarıklarını sözlerine ekledi. Özilhan, Rusya ve Türkiye'deki düzenlemeler nedeniyle pazar çeşitlendirme üzerinde çalıştıklarını belirtirken, "Başka ülkelerde fırsatlara bakıyoruz ama şu anda cazip bir fırsat görmüyoruz" dedi.

Sektörün önde gelen isimlerinden elde edilen bilgilere göre özellikle gece 22:00'den sonra perakende alkol satışının yasaklanmasıyla birlikte yasadan önce ağırlıklı olarak gece 22:00'den sonra satış yapan Tekel bayileri zorluk yaşamaya başladı. Şu an için kepenk indirenlerin oranında büyük artış olmasa da önümüzdeki dönemlerde bu olasılığın artması bekleniyor. Son yıllarda hızla el değiştiren yerel market zincirleri de göz önüne alındığında, sektörün önümüzdeki dönemlerde satış noktası konusunda da zorlanması bekleniyor.

Ancak konuya yakın kaynakların verdiği bilgilere göre Türkiye'nin en önemli artısı ülkeye gelen Rus turistler. Anadolu Efes'in Rusya'daki küçülmeye karşın, tatile gelen Rus turistlerin tüketiminden Türkiye'de yararlanabileceği ifade ediliyor. Türkiye'de fabrika kapatma gibi bir seçeneğin şimdillik kesinlikle gündemde olmadığı ifade ediliyor.

Haberin orjinali için tıklayın

bigPara.com