Anadolu Grubu bira ve içecekte satın alacak şirket arıyor

Anadolu Grubu bira ve içecekte satın alacak şirket arıyor
Anadolu Grubu bira ve içecekte satın alacak şirket arıyor

Özilhan, önümüzdeki dönemde alkollü ürünlerden alınan vergide artış olabileceğini söyledi.

İSTANBUL - Altı ülkede toplam 16 bira fabrikası ve Orta Asya ile Ortadoğu’yu kapsayan bölgedeki en büyük gazlı içecek sisteminin sahibi olan Anadolu Grubu yeni şirketler arıyor. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) toplantısında Reuters’a konuşan Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, yurtdışındaki yeni planlarını açıkladı.
Özilhan, “Yurtiçi operasyonlar geçen yılla aynı, yurtdışında ise geçen yılın ilk çeyreğinin biraz altında kaldık. Anadolu Grubu olarak içecek ve birada yurtdışında satınalma fırsatlarıyla ilgileniyoruz” dedi.
Alkollü ürünlerin vergi oranlarında enflasyona bağlı olarak artış olabileceğini de aktaran Özilhan, “İki yıldır alkollü ürünlerin vergilerinde bir artış yaşanmadı. Önümüzdeki dönemde ise enflasyona bağlı olarak alkollü ürünlerden alınan vergide bir miktar artış olabileceğine dair beklentimiz var” ifadesini kullandı. 

‘Yüzde 3 daralma bile başarı’

Önceki gün Alternatifbank’ın (ABank) 30 milyon dolar ve 31 milyon avro olmak üzere iki dilimden oluşan sendikasyon kredisinin imza töreninde soruları yanıtlayan Özilhan 2009 için, “Yüzde 2-3’ler civarında negatif büyüme olsa bile başarı. İşsizlik en büyük sorun” diye konuştu. Özilhan, IMF anlaşmasının bir an önce imzalanması gerektiğine dikkat çekerek, “Şu anda IMF’den gelecek paranın kullanılma ihtiyacı olmayabilir ama güven unsuru olarak durmasında fayda var” diye konuştu. 

‘Reel sektörü destekleyeceğiz’

ABank’ın aldığı kredinin faiz oranı libor artı yüzde 1.75, toplam maliyeti ise libor artı yüzde 3.25 olarak gerçekleşti. Özilhan, piyasalardaki krize rağmen bu kredinin başarı olduğunu söyledi. Tuncay Özilhan, ekonomik olarak zor bir dönemden geçildiğini ancak finans sektörünün güçlü sermaye ve likidite yapısına sahip olduğunu kaydetti. Türkiye bankalarının sendikasyon piyasalarından borçlanabilen az sayıdaki banka arasında yer aldığını söyleyen Özilhan, “Kredi vermede titiz bir yaklaşım sergilemekle birlikte reel sektörü desteklemeye devam edeceğiz” dedi. (Radikal)