Anadolu Isuzu Avrupa'da büyüyecek

Anadolu Isuzu Genel Müdürü Kamil Eser, otobüs ve küçük otobüs ihracatına odaklandıkları Avrupa'da 2004 itibarıyla, öngördükleri bütün ülkelerde teşkilat kurduklarını belirterek, "Bu yıl 1-2 ülke daha eklenebilir, bunlardan biri Fransa" dedi.

İSTANBUL - Anadolu Isuzu Genel Müdürü Kamil Eser, otobüs ve küçük otobüs ihracatına odaklandıkları Avrupa'da 2004 itibarıyla, öngördükleri bütün ülkelerde teşkilat kurduklarını belirterek, "Bu yıl 1-2 ülke daha eklenebilir, bunlardan biri Fransa" dedi.
Eser, Türk otomotiv sektörünün bir yapı değişikliği içinde olduğunu belirterek, bu değişimin de ihracattan kaynaklandığını söyledi. Türkiye'nin artık bölge ve özellikle AB için üretim üssü haline geldiğini dile getiren Eser, geçen yıl Türkiye'den yarım milyonun üstünde araç ihraç edildiğini, bundan sonraki aşamalarda da bu büyümenin devam edeceğini düşündüklerini ifade etti. Bir sonraki aşamanın stratejik üs olma şeklinde olacağını ifade eden Eser, "Türkiye sadece işin üretim yönünde değil, dizayn dahil diğer fonksiyonları da içine alan merkez olma durumuna gelebilir" diye konuştu.
Otobüste iddialı
Eser, şunları söyledi: "Anadolu Isuzu da otomotiv sektöründe yaşanan bu dönüşümle birlikte yaklaşık 2 yıl önce AB'ye dönük ürünler geliştirmeye başladı. Önceki yıllarda ihracatı daha çok Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya yapıyorduk. Değişimle birlikte bir taraftan AB'nin isteklerine uygun araçlar geliştirirken, o ülkelerde teşkilatlandık, distribütörlükler oluşturduk. Yaklaşık 1.5 yıl önce de Avrupa'ya ihracata başladık. Geçen yıl itibarıyla ilk defa 50 milyon dolar civarında ihracat gerçekleştirdik. İhracatımızın önemli bir kısmını da AB ülkelerine yaptık. Bundan sonraki zamanlarda ağırlık olarak Avrupa'ya ihracata devam edeceğiz. Bizim ihracat ürünümüz otobüs ve küçük otobüslerdir. Katma değeri de son derece yüksek ürünlerdir. Anadolu Isuzu'nun Macaristan, Polonya, Yunanistan gibi 18 ülkede bayisi bulunuyor. Bu yıl 1-2 ülke daha eklenebilir, bunlardan bir tanesi Fransa. Amacımız bu teşkilatları güçlendirmektir."
Anadolu Isuzu'nun geçen yıl yaklaşık 240 milyon dolar ciroya ulaştığını, bu yılki hedeflerinin ise 275 milyon dolar olduğunu belirten Eser, ihracat hedeflerinin ise 55 milyon dolar olarak belirlendiğini ifade etti. Otomotiv sektörünün ihracatla büyüdüğünün altını çizen Eser, şöyle konuştu:
"Yani ihracatı bu faaliyetin dışında tutarsanız aslında hiç de cazip bir tablo yok ortada. Geçen yıl Türkiye'de 800 binin üzerinde araç üretildi. Bunun 300 bini iç pazar, 500 bini ihracata. Bu durumu sürdürmek için mevcut şartlar muhafaza edilmeli."
Üretim yüzde 51 arttı
Anadolu Isuzu'nun 2004 faaliyet raporuna göre, geçen yılki üretim yüzde 51 artışla 6 bin 11 adet olarak gerçekleşti ve kapasite kullanım oranı yükseldi. Şirket, 2004'te 963 adedi ithal olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında toplam 6 bin 585 adet araç satışı gerçekleştirdi. Satışlar yüzde 59 oranında arttı. 2002 ve 2003 yıllarında 22 milyon dolar olan şirketin ihracatı geçen yıl 50 milyon dolara yaklaştı. Yüzde 15 hissesi halka açık bulunan Anadolu Isuzu'nun diğer ortakları arasında Yazıcılar Holding, Özilhan Sınai Yatırımlar, Isuzu Motors Ltd., Itochu Corporation yer alıyor.