'Anadolu Yaklaşımı' Bakanlar Kurulu'nda

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısında, 70 bin civarında KOBİ'nin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören 'Anadolu Yaklaşımı'nı ele aldıklarını açıkladı.

ANKARA - Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısında, 70 bin civarında KOBİ'nin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören 'Anadolu Yaklaşımı'nı ele aldıklarını açıkladı. Çiçek, bankaların yeniden yapılandırılamasına esas olacak toplam borcun 1.7 milyar YTL civarında olduğunu söyledi. Bakanlar Kurulu'nun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çiçek, 2000-2001 yıllarında Türkiye'nin iki ekonomik kriz geçirdiğini, bu krizlerde birçok işletmenin ya faaliyetlerine son verdiğini ya da zora girdiğini aktardı.
'Sosyal yanı ağır'
318 firmanın 6 milyar dolara varan borcunun, 'İstanbul Yaklaşımı' adı altında yeniden yapılandırıldığını anımsatan Çiçek, ancak KOBİ'lerle ilgili bir çalışma yapılmadığını anlattı.
Bu konu üzerinde hükümet olarak uzun bir süredir çalışma yapıldığını anlatan Çiçek, şöyle konuştu:
"Aşağı yukarı, bu KOBİ'lerin de Anadolu Yaklaşımı olarak ifade edeceğimiz yeniden yapılandırılması esas olacak borç miktarı, bankalar açısından 1.7 milyar YTL civarındadır. Bu yaklaşım gerçekleştiği takdirde, kısmen sorumlu, sorunlu olan 70 bine yakın firma borçlarını yeniden yapılandırma imkânına kavuşmuş olacak. Özellikle Maliye ve Sosyal Sigortalar Kurumu ile olan ilişkiler açısından son bir çalışma daha yapılacak ve sonra da Meclis'e sevk edilecek. Böylece bu yaklaşım, işletmelerin yaşatılması suretiyle bir taraftan borçların ödenmesi, bir taraftan da bu şirketlerde çalışanların çalışma hayatlarına devam etmesi ve üretimin sürdürülebilmesini temin etmek için İstanbul Yaklaşımı'na benzer bir yaklaşım gündeme gelmiş olacaktır."
Bakan Çiçek, düzenlemenin ne zaman yapılacağının sorulması üzerine ise, "Kısa sürede çıkarmayı arzu ediyoruz. Sosyal yanı ağır" diye konuştu.
Hükümetin geriye dönük olarak vergiler ve sigorta primleri açısından bir kaç defa kolaylık sağladığını belirten Çiçek, bunun borçlarını zamanında ödeyenlere haksızlık olduğunu hatırlattı. Çiçek, "Burada bu anlamda bir şey yapmak niyetinde değiliz" dedi. Çiçek, "Yeniden yapılandırma süresi ne olacak?" sorusuna ise, "'şu kadar süreyle' filan diye bir tabir koymuyoruz" yanıtını verdi.