Anadolu Yaklaşımı yakından izlenecek

Ankara Sanayi Odası (ASO), 'Anadolu Yaklaşımı'ndan yararlanacak küçük ve orta boy işletmelerin yaşayabilecekleri olası sorunların takibi için 'ASO Yaklaşımı Takip Ofisi' kurdu.

ANKARA - Ankara Sanayi Odası (ASO), 'Anadolu Yaklaşımı'ndan yararlanacak küçük ve orta boy işletmelerin yaşayabilecekleri olası sorunların takibi için 'ASO Yaklaşımı Takip Ofisi' kurdu. ASO Başkanı Zafer Çağlayan,
İstanbul Yaklaşımı sırasında bankalar tarafından çok yüksek dosya bedelleri istendiğini anımsatarak, bu kez bankaların daha makul davranması gerektiği çağrısında bulundu. Çağlayan, BDDK yönetmeliklerinin yayımlanmasından sonra bankaya başvuran KOBİ'lerin ASO'ya müracaat etmesini istedi.
Çağlayan, "Anadolu Yaklaşımı'nın sağlıklı işlemesi, sıkıntıya girmiş işletmenin yeniden hayata dönmesi, mümkün olduğunca istihdam imkânı elde edilmesi için çaba göstereceğiz. Başvuranların sıkıntılarını takip edeceğiz" dedi. İstanbul Yaklaşımı sırasında bankalar tarafından çok yüksek dosya bedelleri istendiğini anımsatan Çağlayan, "Bu kez bankaların daha makul olacağını umuyoruz. Kurduğumuz ofisle keyfi uygulamaları önleyip, sıkıntıları çözmeye çalışacağız" açıklamasını yaptı.
Bayram hediyesi
Çağlayan, "Zor durumdaki KOBİ'lerimize nefes aldıracak bu can suyu, onlara yeni yıl ve bayram hediyesi olsun" yorumunu yaptı. Anadolu Yaklaşımı'nın kâğıt üzerinde kalmaması için, bankaların da yapıcı yaklaşmaları gerektiğini belirten Çağlayan, şöyle devam etti:
"Yasadan 40 binden fazla KOBİ yararlanacak. Türkiye'nin en önemli sorunu işsizlik. Bu firmalar en kötü olasılıkla birer kişi istihdam etse 40 bin kişilik istihdam sağlanır. 40 bin kişiye istihdam yaratabilmek için asgari 6 milyar dolarlık yatırım gerekir. Yasa 6 milyar doların yaratabileceği sinerjiyi gerçekleştirecek"
"ASO Anadolu Yaklaşımı Takip Ofisi'ne 0 312 473 32 64 numaralı telefon, 0 312 473 31 73 numaralı faks, e-aso.org.tr internet ve anadoluyaklasimi@aso.org.tr adresleri kullanılarak ulaşmak mümkün olacak.