Anadolu'da 'kara kurban'

Anadolu'da 'kara kurban'
Anadolu'da 'kara kurban'
İstanbul'da Anadolu yakasındaki en büyük kurban pazarı Koşuyolu'nda in cin top oynuyor. Geçen yıl yürümekte bile zorluk çekilen pazar, sadece kilosu 9 liraya bile kurban satmak isteyen esnafla dolu.
Haber: BURAK COŞAN / Arşivi

Kurban pazarlarında yapılan pazarlıklar artık mazide kaldı. Pazarlarda sadece hayvan sahipleri var. Dakikalarca süren ‘el sıkışma’ görüntüleri artık tatlı bir hatıra olarak esnafın hayallerini süslüyor.
Türkiye ’nin dört bir yanından kurbanlıkları satmak için İstanbul ’a getirenler bu yılı ‘kara kurban’ olarak değerlendiriyor. Gelen müşteriyi kapmak için birbirleriyle yarışan esnaf arasında da artık tartışmalar yaşanıyor. Kilosu 10-13 liradan satıldığında para getiren kurbanlıklara müşteri bulsalar 9 liradan vermeye razı artık esnaf.
İstanbul Koşuyolu’ndaki hayvan pazarı da boş kalan pazarlardan sadece biri. Diyarbakır’dan gelen Abdülhadi Zengin de 1 haftadır pazarda hayvan satmak için bekliyor. 20 hayvan getiren Zengin, daha siftah yapmadığını söylüyor. Hayvanları getirebilmek için sadece kamyona 3500 lira verdiğini ifade eden Zengin, “20 hayvan için pazara 4500 lira kira ödedim” diye konuşuyor.
Samsunlu Sadık Okuyucu da getirdiği hayvanların hastalıklı olduğu gerekçesiyle Avrupa yakasına geçiş izni verilmediğini iddia ediyor. Avrupa’da satışın daha iyi olduğunu söyleyen Okuyucu, “İlçe tarım hastalıklı dedi, Avrupa yakasına geçiş izni alamadık” diyor.

Kilosunu 9 liradan bile vermeye razı
Diyarbakırlı bir başka esnaf Mehmet Ok ise 65 hayvan getirmiş İstanbul’a. Canlı hayvanın kilosunun 10-13 lira arasında satılması halinde zarar etmeden yılı kapatabileceklerinin altını çizen Ok, “65 hayvanın 5’ini sattım. Onları da kilosu 10 liradan verdim. Bu saatten sonra artık zarar etsem bile daha ucuza satacağım” diyor.


Polis uyarıyor: Sahtekârlara dikkat Değerinden düşük kurban satmaya çalışan veya pazarlığı kısa tutanlara karşı dikkatli olunuz. Alacağınız kurban çalıntı olabilir.

Euro, dolar ve benzeri olduğunu söyleyerek, değeri düşük Polonya, Peru, Arjantin gibi ülkelerin paralarını size vererek dolandırıcılık yapabilirler. Alışverişi bildiğiniz paralarla yapınız.

Kurban pazarında size yaklaşan, sarılan, üzerinize düşmeye kalkan, bir şey bulaştığını söyleyerek temizlemeye kalkan, kavga bahanesiyle etrafınızı saran insanlara dikkat edin. Yankesici olabilirler.

bigPara.com