Anayasa için 'evet'i fiyatlayan borsa 60 bin puanı devirip rekor kırdı

Anayasa için 'evet'i fiyatlayan borsa 60 bin puanı devirip rekor kırdı
Anayasa için 'evet'i fiyatlayan borsa 60 bin puanı devirip rekor kırdı

İMKB 100 endeksi 60 bin 955 puan ile seans içi zirvesini yenilerken, günü yüzde 0.3 artışla 60 bin 865 puandan tamamladı. İşlem hacmi ise 1.9 milyar liraya dayandı.

12 Eylül'de yapılacak anayasa değişikliği referandumunu bekleyen İMKB, tarihi rekorunu kırdı. İMKB-100 endeksi 60.865 puana çıkarken dolar 1.51 liraya indi

İSTANBUL - Referandumun yörüngesine girip ‘Evet’ sonucunu fiyatlayan piyasalar, dün de yeni rekorlar kırdı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda ( İMKB ) hisse senetleri günü ortalama yüzde 0.3 kazanç ile yeni tarihi zirveden tamamladı. Bankalararası piyasada önceki spot kapanışta 1.52 liradan işlem gören dolar, dün 1.51 liraya geriledi.
Türkiye ’de referanduma kilitlenen İMKB-100 endeksi 60.865 puan ile çok az bir farkla yeni rekorunu kırarken, uluslararası borsaların gözü dün ABD ’den gelen verilere ve Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) faiz kararına odaklandı. 

‘ABD durgunluğa girebilir’
AMB Başkanı Jean-Claude Trichet, beklendiği gibi faizi yine sabit tuttuklarını açıklayıp, kriz önlemlerine devam sinyalini verince rahatlayan piyasalar, ABD’de konut satışlarının temmuz ayında sürpriz bir şekilde beklentilerin üzerinde gelmesi ve fabrika siparişlerinin artmasının ardından, güne düşüşle başlayan piyasalar yeniden artıya döndü.
Ancak, Bank Of America Merrill Lynch gelişmekte olan ülkeler analisti Ethan Harris’e göre, ABD ekonomisi o kadar kötü durumda ki, ikinci dip yerine bir durgunluğa girmesi dahi çok iyi bir gelişme olacak. ABD’de beklentilerden iyi gelen işsizlik oranı da çok fazla umut verici bulunmadı. FTN Financial’dan Chris Low, “Maalesef işten çıkarmalar hâlâ çok yüksek; bu da işsizlik bordrolarını şişirmeye devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu ve ve verilerin tüketici harcamalarının artacağı yönündeki beklentileri de kırdığını vurguladı.
İMKB hafif pozitif başlangıç yaptığı günün ilk yarısında seans içi tarihi zirvesini yenilemesi sonrası gelen satışlarla eksiye geçmesine karşın, kapanışa doğru hafif yükselerek günü artıda tamamladı. İMKB 100 endeksi 60 bin 955 puan ile seans içi zirvesini yenilerken, günü yüzde 0.3 artışla 60 bin 865 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi ise 1.89 milyar lira olarak gerçekleşti. 

Avrupa faizi sabit tuttu
Avrupa Merkez Bankası (AMB) dünkü toplantısında beklendiği gibi yüzde 1 olan faizi değiştirmedi. AMB Başkanı Jean-Claude Trichet, faizin 16. kez sabit tutulduğu kararın açıklanmasının ardından düzenlenen basın toplantısında fiyat gelişmelerinin orta vadeli politika ufkunda ılımlı kalmasının beklendiğini söyledi. Son verilerin yılın ikinci yarısında büyümenin ılımlı olacağı beklentilerini teyit ettiğini belirten Trichet, Avro Bölgesi’nde büyümenin 2010’da yüzde 1.4 ile yüzde 1.8 aralığında gerçekleşmesinin tahmin edildiğini kaydetti.
Sert yasalar uygulanacak
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, varlık fiyatlarındaki aşırı yükselişleri önlemek için öncelikle düzenleyici kurumların adım atması gerektiğini, ancak faiz artırımının da göz ardı edilemeyeceğini uyarısı. Bernanke ayrıca, bankaların aşırı büyüyerek batmaları halinde ekonominin genelini tehdit edecek duruma gelmemeleri için ABD’nin yeni finans yasasının sert biçimde uygulanması gerektiğini söyledi. Bernanke, “Krizden tek bir ders almak gerekirse o da batamayacak kadar büyük banka sorununun çözülmesidir” dedi. 

ABD’den bir iyi, bir kötü veri
ABD’de işsizlik maaş başvuruları 28 Ağustos’ta sona eren haftada 472 bine düşerek beklentilerin altında gerçekleşti. Analistler işsizlik maaş başvurularının 475 bin olmasını bekliyorlardı. ABD’de tarım dışı verimlilik ise ikinci çeyrekte yüzde 1.8 düşerken, enflasyonun ve kâr baskılarının bir göstergesi olan ve Fed’in yakından izlediği birim işgücü maliyeti ise yüzde 1.1 ile beklentilerin biraz altında arttı. Reuters anketine katılan ekonomistler verimliliğin yüzde 1.9 azalmasını, işgücü maliyetinin yüzde 1.2 artmasını bekliyorlardı. (Radikal)