Anayasa Mahkemesi iptal, Meclis ihmal etti, 'çakma' satana hapis yok

Anayasa Mahkemesi iptal, Meclis ihmal etti, 'çakma' satana hapis yok
Anayasa Mahkemesi iptal, Meclis ihmal etti, 'çakma' satana hapis yok

Antalya da taklit markalı çanta satan M.K. ye yerel mahkeme tarafından verilen 19 ay hapis cezası, Yargıtay tarafından bozuldu. Karar yerel mahkemede görüşülecek.

Anayasa Mahkemesi bir kararnameyi iptal edince ortaya yasal boşluk çıktı. Meclis düzenleme yapana kadar 'çakma ürün' satma suçuna hapis cezası verilmiyor
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANKARA - Anayasa Mahkemesi’nin 556 sayılı Markaların Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararnameyi iptal etmesi üzerine ortaya çıkan yasal boşluk için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ( TBMM ) gerekli çalışmayı yapmaması nedeniyle ‘marka tecavüzlerine’ ilişkin suçlar cezasız kaldı.
Ankara Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi’nin 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Anayasa Mahkemesi’nin 3 Ocak 2008 tarihinde oy çokluğu ile verdiği kararda KHK’nin bazı fıkralarını iptal etti. Ancak Mahkeme, gerekli yasal düzenlemenin Meclis tarafından yapılması için iptal kararının altı ay sonra yürürlüğe girmesine karar verdi.
TBMM’nin de geçen sürede söz konusu değişikliği yapmaması nedeniyle piyasada ‘çakma’ olarak anılan sahte ürün satışlarının cezasız kalmasına yol açtı.
Ayrıca söz konusu düzenlemenin yapılmaması Vergi Usul Kanunu, Kültür ve Tabiatı Koruma, 2313 Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi, 1163 Sayılı Kooperatifler Kanunu gibi özel kanunlarla düzenlenen hapis gibi cezalarında uygulanmasının önünü tıkayacağı belirtildi. 

‘Suç sayılmayana ceza verilmez’
Antalya’da taklit markalı ürün satan M.K.’ye yerel mahkeme tarafından verilen 19 ay hapis cezası, Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) gerekli düzenleme yapılmaması nedeni ile söz konusu Kanunun ‘Kanunun açıkça suç saymadığı bir fiil için kimseye ceza verilemez’ hükmü uyarınca Yargıtay tarafından bozuldu. Dünyaca ünlü bir markanın ürettiği çantaların taklidini satmaktan dolayı, 2006 yılında Antalya 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan M.K., 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) uyarınca ‘marka hakkına tecavüz’ suçundan 19 ay hapis cezasına çarptırıldı. Taklit markalı yaklaşık 500 çantaya ise el konuldu. M.K.’nın avukatı Cengizhan Gököz, temyiz için Yargıtay’a başvurdu. Dosyayı görüşen Yargıtay 7’nci Ceza Dairesi, sanığa yöneltilen eylemin suç olmadığına karar verdi. Söz konusu karar yerel mahkemede görüşülecek.
Yerel mahkemenin kendi verdiği kararda direnmesi durumunda dosya, Yargıtay Genel Kurulu’nda görüşülecek.
Radikal Gazetesi’ne konuşan M.K’nın Avukatı Cengizhan Gököz, TCK’da, 31 Aralık 2008’e kadar Meclis’in zamanında değişiklik yapılmaması nedeniyle özel kanunlarla getirilen cezaların uygulanamaz olduğunu belirtirken, “Meclis tarafından gerekli düzenlemeler yapılmadığı için boşluk doğdu. Burada Yargıtay’ın bir sorumluluğu yok. Ben, bana gelen müvekkillerime de, ‘yasal boşluk var, dava açsanızda hapis cezası alamaz’ dedim. Gerekli düzenlemeler yapılmazsa, Kooperatif Kanunu, Vergi Usul Kanunu, Kültür ve Tabiatı Koruma Kanunu gibi belli özel kanunlarla belirlenen hapis gibi cezalar verilemeyecek” dedi.  

‘Hapis cezaları bozuluyor’
Tüketici Koruma Derneği Antalya Şube Başkanı Avukat Abdullah Öztunç ise, son bir yılda sahte ürünler nedeni ile hapis cezalarında bozulma kararı olduğuna dikkat çekti. Öztunç, “Sahte markalara itibar ediyor. Katbekat ucuz oluyor. Vatandaş da rağbet ediyor. Kalitesiz olduğunu biliyor. Sahte ürün satışına çare bulunması lazım. Marka ve Patent Kanununda çare buldu ama uygulamadaki yetersizlikler engel bulunuyor. Anayasa Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda Meclis düzenleme yapmadı. Son dönemde hapis cezalarında bozulmalar arttı” dedi.


  ETİKETLER:

  TBMM

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  Antalya

  ,

  Anayasa