Anders Igel: İstanbul'da Karamehmet'i bekledik

TeliaSonera İcra Kurulu Başkanı Anders Igel, Çukurova Grubu'na karşı, yüzde 27 oranındaki Turkcell hissesinin devrine ilişkin anlaşmayı imzalamak istememesi nedeniyle haklarını korumak için yasal yollara başvuracaklarını söyledi.

ANKARA - TeliaSonera İcra Kurulu Başkanı Anders Igel, Çukurova Grubu'na karşı, yüzde 27 oranındaki Turkcell hissesinin devrine ilişkin anlaşmayı imzalamak istememesi nedeniyle haklarını korumak için yasal yollara başvuracaklarını söyledi. Igel telefonla yaptığı açıklamada, yasal yolların ayrıntıları hakkında bilgi vermekten kaçındı. TeliaSonera Başkanı Igel, Reuters'e yaptığı açıklamada ise hem Cenevre'de, hem de Türkiye'de Çukurova Grubu aleyhine dava açacaklarını söyledi.
Turkcell'deki yüzde 27'lik hissenin devri konusunda nihai anlaşma imzalamak istememesinin nedenleri hakkında kendilerine Grup'tan bir bilgi gelmediğini belirten Igel, söz konusu anlaşmayı imzalamaya uzun zamandır hazır olduklarını kaydetti.
Anlaşmanın imzalanmamasını "görülmedik" bir olay olarak niteleyen Igel, Çukurova ile yapılan görüşmelerde, Turkcell hisselerinin satışı konusunda mart ayının sonlarında nihai hisse satış anlaşmasının tüm koşulları konusunda anlaştıkları hatırlattı. Anlaşmanın tüm koşullarını yerine getirdiklerini ifade eden Igel, "nihai anlaşmayı imzalamak üzere dün İstanbul'daydık. Çukurova bizimle görüşmek istemedi ve bunun için de hiçbir neden de göstermedi" dedi.
Turkcell'i 'çok büyük ve Türkiye için önemli bir şirket' olarak niteleyen Anders Igel, Turkcell'e yeni bir alıcı olarak girmediklerini, şirkette kurucu olarak yer aldıklarını söyledi. Turkcell'in bir şirket olarak telekomünikasyon sektöründe, Türkiye'de gelişmesi için çalıştıklarını ifade eden TeliaSonera Başkanı Igel, "Turkcell Türkiye için önemli bir şirkettir" dedi. Igel ellerindeki Turkcell hisselerini atmayacaklarını ve sorunun çözümü için hükümet yetkilileriyle görüşeceklerini söyledi.
(aa, Reuters)
Son işaret genel kuruldan
Çukurova ile TeliaSonera arasında ilişkilerin kopacağına ilişkin son işaret 29 Nisan 2005'teki olağan genel kurul toplantısında geldi. Toplantıda Çukurova Grubu, TeliaSonera'nın Turkcell Yönetim Kurulu'na girmelerini istediği iki kişiye (outside director) daha önce 'tamam' demesine rağmen karşı çıktı. Satışa kadar elinin rahat olmasını isteyen grubun talebini kabul eden TeliaSonera ortağına kolaylık gösterip teklifini genel kurul toplantısında geri çekti. Ancak Turkcell'in İMKB'nin yanı sıra, New York Borsası'na kote bir şirket olması iki yönetim kurulu üyesine ilişkin yapılan açıklamanın gereğinin yerine getirilmesini zorunlu kılıyor. Bu durumda Turkcell'de kavga eden iki ortağın haziran sonuna kadar bir olağanüstü genel kurul yapıp bu kararı hayata geçirmesi şart. Aksi takdirde Turkcell büyük para cezası ödeme durumunda kalacak ve hisse fiyatları düşecek.