Ankara'ya Somali Merkez Bankası Başkanı geldi!

Kendilerini Somali Merkez Bankası Başkanı, Türkiye'nin Somali Büyükelçisi ve Türk işadamı olarak tanıtan üç kişinin Ankara'da resmi temaslarda bulunduğu ve bu kişilerin dolandırıcı olduğunun daha sonra ortaya çıktığı iddia edildi.

ANKARA - Kendilerini Somali Merkez Bankası Başkanı, Türkiye'nin Somali Büyükelçisi ve Türk işadamı olarak tanıtan üç kişinin Ankara'da resmi temaslarda bulunduğu ve bu kişilerin dolandırıcı olduğunun daha sonra ortaya çıktığı iddia edildi.
Konuyla ilgili kulis haber, CNNTürk internet sitesinde yer aldı. Habere göre, heyet geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'dan randevu alarak yaklaşık bir saat süreyle görüşme yaptı. Görüşme sırasında Unakıtan, Merkez Bankası başkan yardımcılarından birini arayarak, konuk heyetin Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ile görüştürülmesini istedi. Unakıtan'dan sonra Merkez Bankası'na giden heyet, Yılmaz ile de yaklaşık bir saat görüştü.
Merkez Bankası'ndaki görüşmeden birkaç saat sonra, bankaya bir uyarı yazısı ulaştı. Yazıda, Somali Merkez Bankası Başkanı, bir Türk Büyükelçi ve işadamı olduklarını iddia eden üç kişiye randevu verilmemesi, bu üç kişinin Maliye Bakanlığı'nı yanıltarak Bakan ile görüştüğü bildirilince, dolandırıcılık olayı ortaya çıktı. Heyetin akıbeti bilinmezken, Somali'de Merkez Bankası Başkanı olmadığının ise daha sonra anlaşıldığı bildirildi.
Dün TBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelerden sonra gazetecilerin konuyla ilgili sorularıyla karşılaşan Maliye Bakanı Unakıtan, görüşmeyi ne yalanladı, ne de doğruladı. Sorulara ilk tepkisi, "Merkez Bankası'ndan mı duydunuz" olan Unakıtan, Merkez Bankası ile konuştuktan sonra doğru bilgiyi aktaracağını söyledi.