Anneler Günü'nde fiyata bakılmadan hediye alınıyor

Anneler Günü'nde fiyata bakılmadan hediye alınıyor
Anneler Günü'nde fiyata bakılmadan hediye alınıyor

Türk insanının yüzde 71?i Anneler Günü?nü mutlaka kutluyor. Bu oran erkeklerde daha da yüksek.

Synovate Türkiye'nin araştırmasına göre, Türk tüketicisinin yüzde 65'i annesine her yıl hediye alıyor ve bu yıl da krizi unutup fiyatına bakmadan hediye alışkanlığına devam edeceği belirtiliyor

İSTANBUL - Synovate Türkiye’nin yaptığı araştırmaya göre, Anneler Günü kriz dinlemiyor. Şirketin İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşayan, 18-54 yaşları arasındaki, toplam 300 tüketiciyle görüşerek gerçekleştirdiği araştırma, tüketicilerin annelerine alacakları hediyenin parasının kendileri için çok önemli olmadığını ortaya koydu.
Araştırmaya katılanlar, hediyelerini fiyatına bakmadan alacaklarını ve krizi unutup geçtiğimiz yıla benzer hediyeler almaktan kaçınmayacaklarını belirttiler. Araştırmaya göre, Türk halkının yüzde 71’lik büyük bölümü için Anneler Günü’nün çok önemli olduğunu ve mutlaka kutlanması gerektiğini düşünüyor. Özellikle erkekler bu konuda kadınlara kıyasla daha hassas davranırken, erkek tüketicilerin yüzde 77’si Anneler Günü’nün mutlaka kutlanması gerektiğini belirttiler.

Yüzde 9’u gereksiz buluyor
Araştırma sonuçlarına göre Türk tüketicisinin yüzde 65’i annelerine her yıl hediye aldıklarını belirtirken, yüzde 27’lik kesim annelerinin başka bir şehirde yaşaması ya da hayatta olmaması nedeniyle hediye alamadıklarını ifade etti. Gereksiz bulduğu için hediye almayanların oranı ise yüzde 9. 

Anne sevgisi kriz dinlemez
Annelerine hediye alma alışkanlıkları olan tüketicilerin yüzde 93’lük büyük bölümü, bu yıl da alışkanlıklarını korumaya devam edeceklerini ancak alacakları hediyeye henüz karar veremediklerini söyledi. Böylece anne sevgisinin kriz dinlemediği ortaya çıktı. Araştırmaya göre, anneler için en çok tercih edilen hediyeler ise, kıyafet, takı/aksesuvar ve çiçek. 

Önemli olan hatırlanmak 
Araştırma kapsamında görüşülen annelerin yüzde 85’i de her yıl Anneler Günü’nde çocuklarının kendilerine hediye aldıklarını söylediler. Araştırma sonuçlarına göre, annelerin geneli, “Önemli olan hediye değil hatırlanmak” deseler de, yine de hediye konusunda bazı tüyolar verdiklerini belirttiler.
Araştırma kapsamında annelere, bu Anneler Günü’nde kendilerine en çok ne hediye edilmesini isteyecekleri sorulduğunda annelerin büyük bölümü, “Önemli olan hatırlanmak” diyerek bu soruya cevap vermedi. Ancak yanıt verenler içinde en çok öne çıkan hediyelerse, çiçek, takı/aksesuvar, kıyafet ve elektrikli ev eşyaları. Araştırmaya göre, Türk erkeklerinin yüzde 50’si de sadece kendi annelerine değil, çocuklarının annelerine de hediye alıyor.(Radikal)