Annelerin davul fırını lezzet düşkünleriyle yine moda oldu

Annelerin davul fırını lezzet düşkünleriyle yine moda oldu
Annelerin davul fırını lezzet düşkünleriyle yine moda oldu

Yaşar Gümüşoluk, ?Davul fırın fiyatı 50-100 TLarasında değişiyor? dedi.

Akel Ev Aletleri Genel Müdürü Yaşar Gümüşoluk, eskiden her evde bulunan davul fırınların lezzet düşkünleri sayesinde yeniden gözde olduğunu söyledi
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Bundan 15-20 yıl önce hemen hemen her evde bir tane bulunan davul fırınlar yeniden gözde olmaya başladı. Dönebilen tepsi özelliğiyle yemek ya da börekleri diğer fırınlara göre daha hızlı ve lezzetli pişirmesi ve üzerinde yer alan hava delikleri sayesinde yemekleri pişirirken kurutmaması tüketicileri davul fırına yöneltiyor. Türkiye’de yılda 800 bin adet davul fırın satılıyor. Pazar tamamiyle Türk firmalarının hakimiyetinde. Zaten davul fırınının mucidi de Türkler. Davul fırın pazarında 30 yıldan buyana faaliyet gösteren Akel’i 2006 yılında satın alan Beliva Mutfak Eşyaları Sanayi, üç yıl gibi kısa bir sürede hem markanın bilinirliğini artırmış hemde 20 ülkeye ihracat yapmaya başlamış. 

‘Buzdolabının üstüne koyun’
Sanılanın aksine davul fırının hiç bir zaman kaybolmadığını ve lezzetli yemek pişirmeyi seven bir kitle tarafından daima tercih edildiğini söyleyen Akel Ev Aletleri’nin sahibi Beliva Mutfak Eşyaları Sanayi Genel Müdürü Yaşar Gümüşoluk, “Büyük şehirlerde kalabalık ailelerin yanı sıra Anadolu’da ikinci bir fırın olarak davul fırın mutlaka tercih ediliyor. Halkta davul fırın iyi pişirir inanışı var. Biz de bu inanışı yeniden güçlendirerek pazarda kendimize yer açmaya çalışıyoruz. Genç nesil davul fırını pek bilmiyor amacımız onlara ulaşmak” dedi. ‘Davul fırın yeniden geliyor evlerinizde yer açın’ sloganını benimsediklerini belirten Yaşar Gümüşoluk, “Davul fırında en büyük sorun konulacak yer problemi. Biz ‘davul fırının yeri buzdolabının üstüdür’ diyoruz. Böylece her evde rahatlıkla kullanılabileceğini belirtiyoruz”diye konuştu.   

120 bin adet üretiyor
Yıllık 120 bin adet davul fırın üretme kapasitesine sahip olan fabrikalarının Sultançifliği’nde bulunduğu ifade eden Yaşar Gümüşoluk, “13-14 çeşit davul fırınımız var. Fiyatlar 50 lira ile 100 lira arasında değişiyor. Üretimimizin yüzde 60’ını 20 ülkeye ihraç ediyoruz” açıklamasında bulundu.
Eskiden davul fırının alüminyumdan yapıldığını belirten Yaşar Gümüşoluk, şöyle devam etti: “Son dönemde emaye kullanmaya başladık. Eski çizgisini bozmadan yeni bir görünüm için tasarımcılardan destek alıyoruz. İnox yapmayı bile düşündük.  Çeşitli renk seçenekleri üzerine çalışıyoruz. Ağırlıklı siyah, gri ve bordo modeller isteniyor. Biz mor ve turuncu renklerdeki davul fırınlarla genç evlere de girmek istiyoruz. Ancak nostaljik ve geleneksel bir ürün olduğu için yine de çekincelerimiz var.”
Yaşar Gümüşoluk, ramazan ayında börek tüketimine bağlı olarak davul fırın satışlarının da arttığını söyledi.

Avrupaya katmer sacı ihraç ediyor
Akel Ev Aletleri davul fırının yanında midi fırın, elektrikli ocak, ızgara ve katmer/kavurma sacı da üretiyor. Katmer/kavurma sacına özellikle Avrupadaki Türklerin büyük ilgi gösterdiğini söyleyen  Beliva Mutfak Eşyaları Sanayi Genel Müdürü Yaşar Gümüşoluk, “Kendi ekmeğini yapmak isteyen İsviçre, Hollanda gibi ülkelerde yaşayan Türkler katmer/kavurma sacı almaya başladı. Biz de Anadolu’nun bu geleneksel ürününü modern hale getirip elektrikli olarak satışa sunduk” diye konuştu. Gümüşoluk, mutfakları küçük olan ailelerin de midi fırını tercih ettiğini anlattı.