'Antalya Florida olacak'

Uluslararası Gayrimenkul Satış Şirketi RE-MAX Genel Müdürü Murat Goldştayn, Antalya'nın Avrupa'nın Florida'sı olacağını söyledi.

ANTALYA - Uluslararası Gayrimenkul Satış Şirketi RE-MAX Genel Müdürü Murat Goldştayn, Antalya'nın Avrupa'nın Florida'sı olacağını söyledi.
Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ANSİAD) düzenlediği toplantıda konuşan Goldştayn, 2003 yılından itibaren uluslararası gayrimenkul fon ve şirketlerin Türkiye'ye girmeye başladığını, bunların başında da İngiltere ile İtalya'nın geldiğini kaydetti.
Türkiye'de 2003 yılında 68 ülkeden 53 bin yabancının mülk satın aldığını vurgulayan Goldştayn, şöyle devam etti: "Mortgage Yasası (ipoteğe dayalı uzun vadeli konut finansmanı) ile Yabancılara Mülk Satışı Yasası kabul edilirse, Türkiye uluslararası gayrimenkul piyasası haline gelecek. Turist sayısındaki artışla birlikte gayrimenkul alımı da başlayacak. Özellikle de İsveçli, Norveçli, Danimarkalı, Alman ve İngiliz turistler ikinci konut alacak. Bu ülkelerin vatandaşları yıllardır İspanya ve Portekiz'de ikinci konut satın alıyorlar."
Antalya'da geçen yıl yabancılara 7 bin 292, İzmir'de de 3 bin 976 konut satıldığını, bunların büyük çoğunluğunu Almanların aldığını vurgulayan Goldştayn şunları söyledi: "Antalya Avrupa'nın Florida'sı olacak. Çünkü Antalya inşaat sektörü gelecek vaat ediyor. Ayrıca iklim uygun, plajları çok iyi."