Antalya Limanı satışına 'Rekabet'ten onay

Rekabet Kurulu, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satışa çıkarılan Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş.'nin Global Altyapı-Çelebi Yatırım ortaklığı olan Akdeniz Liman İşletmeciliği'ne satışına izin verdi.

ANKARA - Rekabet Kurulu, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satışa çıkarılan Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş.'nin Global Altyapı-Çelebi Yatırım ortaklığı olan Akdeniz Liman İşletmeciliği'ne satışına izin verdi. Ortadoğu Antalya Limanları İşletmesi'nin yüzde 99 hissesinin satışına ilişkin yapılan ihalede en yüksek fiyat teklifi 60 milyon dolarla Akdeniz Liman İşletmeciliği vermişti. Rekabet Kurumu'ndan edinilen bilgiye göre, Rekabet Kurulu, Ortadoğu Antalya Limanı'nın Akdeniz Liman İşletmeciliği'ne devrinde Rekabet Kanunu açısından bir ihlal olmadığına oybirliğiyle karar verdi.
Rekabet Kanunu'na göre, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun satışları bir özelleştirme uygulaması olarak kabul edildiği için ihaleler öncesi Rekabet Kurulu'ndan görüş, ihaleler sonrası ise izin alınması gerekiyor.
Rekabet Kurulu ayrıca Antalya Limanı'nın ihalede ikinci sırada yer alan IC İçtaş Havalimanı Yat. İşl. Ticaret A.Ş.'ye devrinin de uygun olduğunu belirledi.