Antalya Limanı'nın satışı pazarlıkla yapılacak

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri'nde satışa çıkardığı yüzde 99.99 oranındaki iştirak payının satışı pazarlığa kaldı.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri'nde satışa çıkardığı yüzde 99.99 oranındaki iştirak payının satışı pazarlığa kaldı.
Dün kapalı zarf ve açık artırma yöntemiyle yapılan ihalede, en yüksek teklifin 60 milyon dolarla muhammen bedel olan 74 milyon doların altında kalması nedeniyle, liman bugün pazarlık usulüyle ihaleye çıkarılacak. Açık artırmada Çeçen Holding'e bağlı İC İçtaş Havalimanı Yatırım İşletmeleri'yle çekişen Global- Çelebi ortaklığının oluşturduğu Akdeniz Liman İşletmeciliği, en yüksek teklif olan 60 milyon doları verdi ve TMSF, limanı bu şirkete ihale etti.
Dün yapılan ve 45 dakika süren ihaleye, İC İçtaş Havalimanı Yatırım İşletmeleri, Akdeniz Liman İşletmeciliği, Yenigün İnşaat, Akfen Holding, Cengiz İnşaat ve Özaltın İnşaat katıldı. Açık artırma kapalı zarftan çıkan Akdeniz Liman İşletmeciliği'nin 50 milyon dolarlık teklifiyle başladı. 250 bin dolarlık fiyat artırımlarıyla süren ihalede İC İçtaş ve Akdeniz Liman İşletmeciliği yarıştı.
TMSF Satış Komisyonu Başkanı Fethi Çalık, açık artırmada en yüksek teklifin 74 milyon dolarlık muhammen bedelin altında kalmasından dolayı satışın Fon Kurulu'nun onayıyla kesinleşeceğini söyledi.
Fon Kurulu da akşam saatlerinde yaptığı açıklamada ihaleye bugün 60 milyon dolardan başlamak üzere pazarlıkla devam edileceğini, açık artırmaya katılanların pazarlığa da katılabileceklerini duyurdu.
Antalya Limanı batan Sümerbank'ın sahibi Hayyam Garipoğlu tarafından Özelleştirme İdaresi'nden alınmış ancak sonra bankanın batışı ve oluşan kamu zararının tazmini amacıyla TMSF'ye geçmişti.
Çelebi: Ofer'le bir ilgimiz yok
İhale sonrası soruları yanıtlayan Çelebi Holding İş Geliştirme Direktörü Ümit Bozer, Akdeniz Liman İşletmeleri'nin yüzde 50-50 Çelebi Holding ve Global Yatırım'ın iştiraki Global Altyapı'nın ortaklığından oluştuğunu belirterek, "60 milyon dolar uygun bir fiyat' dedi.
Global Holding, kamuoyunun yakından tanıdığı borsacı Mehmet Kutman'a ait bulunuyor.
Bozer, bir soru üzerine de Akdeniz Liman İşletmeciliği'nin Galataport ve Tüpraş ile gündeme gelen İsrailli işadamı Sami Ofer'le bir ilgisi olmadığını söyledi.
Muhammen bedelle verdikleri teklif arasındaki farkı "Çünkü muhammen bedel biraz yüksekti" diye yorumlayan Bozer, 'İhalenin piyasadaki dalgalanmanın ardından yapılması fiyatın düşük çıkmasına neden oldu mu?' sorusuna ise, şu yanıtı verdi: "Bir kere fiyat düşük değil. Tabii ki, son gelişmelerin ve beklentilerdeki değişimin etkisi olması normal."
'Dalgalanma etkiledi'
İhalede TMSF'nin danışmanlığını yapan Garanti Yatırım İcra Kurulu Başkanı Metin Ar ise, muhammen bedelin piyasalardaki dalgalanmadan önce belirlendiğini belirterek, şunları söyledi:
"İhale dalgalanma öncesi olsaydı fiyat farklı olurdu. Son dönemde Türkiye'de yatırım yapmak isteyen yabancılarda da bu etkiyi görüyoruz. Ama koşullar göz önüne alındığında Antalya Limanı için ulaşılan bu rakamın iyi olduğunu düşünüyorum."