Antalya'da bekleyen yok

Avrupa'da dört ülkenin uçuş yasağı getirdiği Onur Air'in, Antalya'dan Hollanda, Almanya ve İsviçre'ye gidecek 2 bin 500 yolcusu, başka uçaklara aktarıldı.

ANTALYA - Avrupa'da dört ülkenin uçuş yasağı getirdiği Onur Air'in, Antalya'dan Hollanda, Almanya ve İsviçre'ye gidecek 2 bin 500 yolcusu, başka uçaklara aktarıldı. Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) Antalya Havalimanı Başmüdürü Osman Serdar'dan alınan bilgiye göre, Onur Air'in, dün Almanya'ya 7, Hollanda'ya 8, İsviçre'ye gidecek 1 uçağındaki 2 bin 500 yolcu, Atlas, MNG, Hapag Lloyd ve LTU şirketlerinin uçaklarına aktarıldı.
Onur Air yolcularının, dört ülkede uygulanan uçuş yasağından dolayı sorun yaşamadığını belirten Osman Serdar, "Düzenli bir planlama yaparak, 2 bin 500 yolcuyu diğer şirketlerin uçaklarına aktardık. Bir tek yolcu, 1 saat bile bekletilmeden ülkelerine gönderildi. Pazartesi (yarın) gününe kadar da aynı uygulamayla, Onur Air yolcularını ülkelerine sorunsuz bir şekilde ulaştıracağız" diye konuştu.
Ulaştırma Bakanlığı'nın konuyla ilgili girişimlerini sürdürdüğünü ve sorunun pazartesi günü (yarın) çözüleceğine inandığını dile getiren Serdar, Sivil Havacılık Genel Müdürü Topa Bilgetin Toker'in pazartesi günü Hollanda'da yetkililerle görüşeceğini bildirdi.
Onur Air'e uygulanan uçuş yasağının tamamen ticari kaygılardan kaynaklandığını da öne süren Antalya Havalimanı Başmüdürü Serdar, "Bunun altında yatan sebep şudur; Onur Air, o ülkelerin kendi bayrağını taşıyan uçaklardan daha fazla yolcu getiriyor. Tamamen ticari amaçlı ve kasıtlı alınmış bir karardır. Türk turizminin kaderiyle oynamaya çalışıyorlar. Ama biz bu oyuna gelmeyiz" dedi.