AOÇ 45 dekarlık arazisini kurtaramıyor

Atatürk Orman Çiftliği'nin (AOÇ) Maden İnşaat İşleri T.A.Ş. (MİTAŞ) tarafından kullanılmakta olan 45 dekarlık arazisindeki fabrikanın tahliyesi için açılan dava AOÇ lehine sonuçlanmasına rağmen, işgalin sona erdirilemediği belirtildi.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Atatürk Orman Çiftliği'nin (AOÇ) Maden İnşaat İşleri T.A.Ş. (MİTAŞ) tarafından kullanılmakta olan 45 dekarlık arazisindeki fabrikanın tahliyesi için açılan dava AOÇ lehine sonuçlanmasına rağmen, işgalin sona erdirilemediği belirtildi.
AOÇ'deki arazi yağması KİT Komisyonu'ndaki denetim çalışmaları sırasında yine gündeme geldi. AKP Amasya Milletvekili Hamza Albayrak, Atatürk'ün miras bıraktığı sırada 55 bin dekar olan AOÇ arazisinin 22 bin dekarının talan edildiğini, şu an sadece 33 bin dekar arazi kaldığını söyledi. Kalan arazinin büyük kısmının yıllardır çeşitli binalarla ve tesisler dolayısıyla işgal edildiğini vurgulayan Albayrak, 104 bin metrekareye kurulan Marmara Oteli'nin de 17 yıldan beri faaliyete geçirilemeden öylece çürümeye terk edildiğini vurguladı.
CHP'li Kemal Sağ mahkeme kararına rağmen tahliyeden kaçınılmasını anlayamadığını belirterek, firmanın zorlanması için yolunun kapatılmasını önerdi.