AOÇ'ta ABD'li bira fabrikası

Atatürk'ün mirası Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinin belediyeye tahsis edilecek olması çeşitli tartışmalara neden olurken, iki yıl önce Tekel'in içki bölümünü özelleştirme yoluyla satın alan Mey İçki'nin ABD'lilere satışıyla...

ANKARA - Atatürk'ün mirası Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinin belediyeye tahsis edilecek olması çeşitli tartışmalara neden olurken, iki yıl önce Tekel'in içki bölümünü özelleştirme yoluyla satın alan Mey İçki'nin ABD'lilere satışıyla, AOÇ'deki bira fabrikası nedeniyle, Amerikalılar da burada söz sahibi oldu. Tekel'in içki bölümünün özelleştirilmesi sonrası yapılan devirle, AOÇ arazisinin ortasında yer alan Tekel Bira Fabrikası ve depolar da, Mey İçki'ye geçmişti.
Son olarak hafta içinde, Mey İçki'nin çoğunluk hisselerinin (yüzde 90) Texas Pasific Grup tarafından alınmasıyla birlikte, bu fabrikanın kullanım hakkı da ABD'lilerin oldu. Böylelikle ABD şirketi, üç yıllığına da olsa, AOÇ arazisinde varlığını sürdürecek.
2009'da devredilecek
Tekel İçki'nin devri sırasında, Atatürk Orman Çiftliği arazisinin ortasında yer alan Tekel Bira Fabrikası ile Beykoz'daki içki fabrikası diğerlerinden ayrı tutuldu. AOÇ arazilerinin mülkiyeti devredilemediği için, Tekel Bira Fabrikası için alıcı firmaya beş yıllık bir kullanım (intifa) hakkı tanındı. Devrin 2004 yılında yapıldığı göz önüne alındığında, alıcı firmanın 2009 yılına kadar burayı kullanma hakkı bulunuyor. Şartname gereği bu tarihte fabrikanın boşaltılarak Tekel'e iadesi gerekiyor. Özelleştirme İdaresi yetkilileri, Tekel Sigara İşletmesi'nin satışı sırasında da buranın kapsam dışında bırakılacağını belirtiyor.