Apple, Beatles ile coştu

Apple, Beatles ile coştu
Apple, Beatles ile coştu
1960'lı yılların efsane grubu son teknoloji ile buluştu. 16 Kasım'da iTunes için el sıkışan Beatles, Apple'ın da kârına kâr kattı.
Haber: ZİYA ÖZIŞIK / Arşivi

Paul McCartney’in “Taş plaklara söylediğimiz şarkıları dijital ortamda görmek mükemmel” sözleriyle 9 gün önce atılan Beatles- Apple arası imza yatırımcının da havasını değiştirdi. 7 yıldır grubun şarkılarını online iTunes mağazalarına sokmak için grup vârislerinin kapısını zorlayan Apple’ın muradına ermesiyle Nasdaq’taki hisseleri rock-roll çılgınlığına kapıldı. 

16 Kasım’daki anlaşma gününde artmaya başlayan hisseler o günden bugüne yüzde 5 prim yaptı. Kazan-kazan anlaşmasında Beatles’ın payına düşen de 2012’de bitmeye başlayacak telif hakları öncesi büyük bir şirket ile el sıkışmak oldu. 

İkna etmek 7 yıl sürdü 
Apple Inc. şirketi dün Beatles şarkılarının ve albümlerinin iTunes mağazalarının en iyi satanlar bölümünde yerini aldığını açıkladı. Efsane grup The Beatles üyeleri ve aileleri ile Apple arasında süregelen tartışma nihayet geçen hafta sonuca ulaşmıştı. 

Apple’ın, düzenlediği ve öncesinde “Büyük sürpriz açıklayacağız” diyerek kamuoyunun dikkatini çekmeyi başardığı basın toplantısında CEO Steve Jobs “Beatles” dediğinde parmaklar iTunes Store’a dokunmaya başlamıştı. Büyük beklentinin düzeyini en iyi ifade eden ise Beatles’ın bateristi Ringo Star oldu: “Bundan böyle bana ‘Beatles’ın ne zaman iTunes’a geleceği sorulmayacağı için oldukça mutluyum.” Beatles grubunun iTunes’a kapılarını açması için çalışmalar uzun zaman önce başladı, ancak süreç yaklaşık 7 sene sonunda bugünkü haline ulaşabildi. 

Şarkıların iTunes’a yüklenmesinin üzerinden 24 saat geçmeden, 5 Beatles albümü en çok satan 20 albüm arasına girdi. Merkezi California’da olan Apple’ın dün yaptığı resmi açıklamaya göre efsane grubun 450 bin albümü ve 2 milyon şarkısı 9 günde satın alındı. Paul McCartney, John Lennon, Ringo Starr ve George Harrison’ın ailelerini ikna etmeyi başaran Apple; 256 şarkı, belgeseller ve diğer bazı videoların yer aldığı Beatles Box Set‘i iTunes’ta 150 dolardan satıyor. 

The Beatles albümleri 12.99 dolardan, tek parçalar ise 1.29 dolardan alıcı bekliyor. 25 Kasım itibariyle ise iTunes mağazalarında ilk 100 listesinde 10 albüm yerini aldı. 1969 yılında yayımlanan Abbey Road albümü ise listenin en üst sırasında 9. sırada yer alıyor. Yine Beatles hayranlarının adına “Mavi Albüm” dedikleri 1967–1970 arası şarkıları kapsayan albüm 24. sırada satış listesinde Abbey Road’u izliyor. 

9 günde yüzde 4.6 kazanç Beatles’ın yasal hakları grubun yaşayan üyeleri Paul McCartney, Ringo Starr ile John Lennon’ın eşi Yoko Ono, 2001’de gırtlak kanseri yüzünden yaşamını yitiren George Harrison’ın eşi Olivia Harrison’da bulunuyor. EMI ve Sony şirketleri de grubun haklarından bir kısmını ellerinde bulunduruyor. Grubun ilk şarkılarının telif hakları ise 2012 yılında bitecek. 

Beatles-Apple anlaşması borsada da coşkuyla karşılandı. iPhone 4’ün ilk satış heyecanının düşmesiyle yatay hareketten hafif düşüşe geçen hisseler 16 Kasım günü artışa geçti. Hisseler yatırımcısına 9 günde yüzde 4.6 kazanç sağladı. Nasdaq’da işlem gören Apple hisseleri dün de artışına devam etti. Hisse başına yüzde 2 primle 6 dolar artış gösteren hisseler 314.80 dolardan işlem gördü. Böylece Apple hisseleri yıllık yüzde 49 artışa ulaşmış oldu.

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Steve Jobs

    ,

    Apple