Apple Google'ı tekrar işe aldı

Apple Google'ı tekrar işe aldı
Apple Google'ı tekrar işe aldı
Apple kavga gürültü cihazlarından kovduğu Google Maps ve Youtube uygulamalarını iPhone ve iPad'lere yeniden koyuyor.
Haber: CAN MUMAY / Arşivi

Apple ile ilgili olarak kıyamet senaryoları hisselerin 6 dolar olduğu 90’lı yıllarda bile bu kadar yoğun yaşanmamıştı. CEO Tim Cook geçen hafta Bloomberg’e verdiği röpörtajında insanları rahatlatmaya yönelik pek çok açıklamada bulundu ve şirket içinde bulunduğu bu sıkıntıları atlatmak için cihazlarından kovduğu Google ’ı iPhone’lara geri aldı.

Apple’ın bir duraklama döneminde olduğu gerçek. iPhone 5’in beklenen innovasyonu yaratamaması, iPad Mini ve yeni iPod’ların tüketicide istenen heyecanı oluşturamaması duraklamanın başlıca nedenleri olarak gösteriliyor. Bunların yanı sıra dünyanın en değerli firması ile ilgili yönetimsel bir takım sıkıntılar da mevcut. Cook geçen aylarda şirketin tepesindeki çok önemli 3 ismin yerini değiştirdi. Bunlar arasından en çok ses getireni iPhone’un yaratıcılarından (yazılım müdürü) Scott Forstall’ın görevden alınması oldu. Apple Samsung rekabetinde mahkemede tanık olarak da dinlenen Forstall Steve Jobs’un da yakın arkadaşlarından biri olmasına rağmen Tim Cook tarafından görevinden alındı. Kovulmasının nedeni Google’ı Apple cihazlarından uzaklaştırılması idi.

Bir özür görevinden mi etti?
Google’ın harita uygulaması yerine TomTom ile anlaşarak geliştirilen harita uygulaması kullanıcılandan beklenen ilgiyi görmedi. Öte yandan Youtube’un da iOS 6’dan çıkarılmış olması tüketiciler tarafından eleştiri ile karşılandı. Timothy Cook bunların hepsinin sorumlusu olarak gördüğü Scott Forstall’dan kamuoyu önünde özür dilemesini istedi. Forstall bu isteği reddetti ve özür dilemedi. Bunun üzerine Tim Cook kendisi Apple resmi sitesinden bir özür yayınladı ve harita uygulamasını ‘batırdıklarını’ itiraf etti. Fakat şirket bu hatasından vazgeçti. 80 milyon adet tanımlı mekan bulunan Google Maps iPhone’lara geri dönüyor. 40 ayrı ülkenin detaylı olarak bulunduğu ve 29 farklı dil seçeneği bulunan uygulama dün akşamdan itibaren AppStore’daki yerini aldı. Navigasyon pazarında lider Google aynı zamanda geçen aylarda iPhone’lardan çıkarılan Youtube için de bir uygulamayı AppStore’a sürdü.

Güç kullanıcıda
Bundan çıkarılacak kısa dersler var. Birincisi Tim Cook’un da sıklıkla değindiği gibi Apple kullanıcılarının isteklerini çok önemseyen bir şirket bu konuda neşter vurmaktan hiç çekinmiyor. İkincisi ise günümüzde kullanıcılar teknolojik cihazların bir birleri ile entegre olarak çalışmasını çok önemsiyor ve tek bir firmaya bağlı kalmak istemiyorlar. İnsanlar iPhone’larının içinde alıştıkları Google Maps’ten haritalara bakmayı Apple’ın direttiği uygulamalara tercih ediyorlar.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/111189711118972

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ne Alaka - namikral

  Cok alakasiz bir yorum getirmissiniz. Apple Google'a aman geri gelin diye bir sey demedi, Google kendisi bir app yapti ve appstore'a koydu. Eger Google bunu yapmasaydi, kendi kayiplari olucakti, yani burda apple'i baglayan bir durum yok. Bu ayni bir markette aman benimde malimi rafina koy der gibi birsey, ve burda market sahibi Apple.

  çok yanlış anlamışsınız - fnemut

  youtube ve google maps uygulamalarının appstore da kendilerine yer bulmuş olmalarına çok yanlış bir yerden bakmış ve garip bir şekilde yorumlamışsınız. aslen geri dönen/dönecek olan bi şey yok. bahsedilen 2 uygulamada "native app" yani telefonu kutusundan çıkardığınız anda içinde bulabileceğiniz uygulamalardandı. artık öyle değil ve öyle olmayacak da... ama attığınız başlık sanki yeni gelecek bir ios update ile eski "native app" statülerine geri döneceklermiş gibi. şimdi bu yazıyı okuyup akşam kahvelerini içerken birilerine anlatacak hikayesi olduğunu düşünen herkese bir uyarı: sakın yapmayın zira ortalama bir techblog okuyucusunun dahi gözünde bu işten anlamayan birisi olduğunuz imajını çizersiniz.