Apple'ın soğuk odaları

Apple'ın soğuk odaları
Apple'ın soğuk odaları
Apple-Samsung'a vurdukça kendi bilinçaltı hikâyeleri saçılıyor. Madalyonun çatık kaşlı öteki yüzünde gizlilik hikâyeleri, ağır hiyerarşi beliriyor.
Haber: ZİYA ÖZIŞIK / Arşivi

“Pizza kokan bir binaydı…” Apple’ın kıdemli başkan yardımcısı Scott Forstall, iPhone’nun üretimi ile ilgili çalışmaların yapıldığı binayı böyle tanımlıyor. Bir tür “çalışmak özgürleştirir” temposunun işlediği Cupertino’daki aynı binanın girişinde bir de tabela var: Dövüş Kulübü…Neden? Çünkü birbirinin tekrarı ilk iki kuralı herkes bilir ki “Dövüş Kulubü hakkında konuşmazsınız”
Teknolojide halıları kaldırma vakti geldi çattı. Patent savaşlarının şimdiye kadar gördüğü en büyük muharebe alanı  California San Jose Bölge Mahkemesi’nde kuruldu. Apple; “İkonuma kadar çalmış” dediği Samsung’tan nafakasını alma peşinde. Vurdukça vuruyor. Ama vezir almak için atını feda eden satranççı misali kimi zaman yutkunup kendi sırlarını da ifşa ediyor. Böylece tüm dünya, mutlak gizlilik hikâyeleri ile bezenmiş, hiyerarşinin en ağır örnekleri ile kapılar ardına saklanmış teknolojinin çatık kaşlı yüzünü de görmüş oluyor.

Jobs’ın Mor Projesi ve sırları!
 
İşte Forstall bu mahkemede anlatıyor. Yıl 2004. Steve Jobs telefon fikrini paylaşıyor. Bir gizli servis operasyonundan farksız projeye kod ad bulunuyor: Project Purple. (Mor Proje) Bir grup mühendis Cupertino’ya yerleştiriliyor. Kime bağlı ne yapacakları dahi söylenmiyor. Jobs’ın ekibe söylediği ilk cümle şu: “Hayatınızda hiç çalışmadığınız kadar çalışmaya hazır mısınız?” Güvenlik kameraları sökülüyor, haftasonu tatilleri kaldırılıyor, ekibe yeni elemanlar talep edilmesine rağmen gizliliğin ihlal edileceği gerekçesi ile Steve Jobs’tan veto yeniyor. Jobs’ın içinde bir Frederick W. Taylor’ın (Taylorizm) yaşadığını dünya kamuoyu öğrenmiş oluyor
Bu ve benzeri hikâyeler ile Samsung-Apple davası bir patent tartışmasından çok daha öteye teknoloji şirketlerinin arka bahçelerine hatta tüm kompleksleri ile bilinçaltı hezeyanlarına doğru tarihi şifreler barındırması ile hatırlanacak gibi. Samsung; Apple’ı ne kadar taklit etmiş ona jüri karar verecek. Peki; Silikon Vadisi’nin süper inovatif teknolojik şirketlerinin Sanayi Devrimi’nden bu yana var olan şirketlerin çalışma biçimi anlayışını “taklit etmekten” öteye geçip geçmediğinin kararını kim verecek? Yoksa değişen sadece makine yağı yerine pizza kokusu mu?

SIRLAR ORTAYA ÇIKIYOR 
2010’da anlaşma teklif edilmiş
Samsung-Apple arası savaşta ortaya çıkan son bilgi Apple’ın 2010 yılında Güney Koreli şirkete götürdüğü teklif. Yine California’daki Bölge Mahkemesi’nde açığa çıkan bilgiye göre Apple her akıllı telefon için 20 dolar, her tablet için ise 30 dolar telif vermesi şartıyla herhangi bir patent davası açmayacağını Samsung’a bildiriyor. Ancak Güney Koreli firma toplamda yıllık 250 milyon dolara karşılık gelen bu teklifi reddediyor. Böylece patent savaşları için ilk start veriliyor!

ABD rakamları ortaya serildi 
Her iki şirketin de gizli tuttuğu ABD’de satış rakamları “Invotex Group” tarafından hazırlanarak mahkemeye sunuldu. Söz konusu belgeler sayesinde Apple’ın 2007’den 2012 ikinci çeyreğine kadar ABD’de 85 milyondan fazla iPhone, 34 milyondan fazla iPad ve 46 milyondan fazla iPod Touch sattığı öğrenildi. Samsung’un ise Haziran 2010 ve Haziran 2012 arasında 1.675 milyon adet Galaxy S II Epic 4G Touch modeli ve 585 bin adet Galaxy Tab 10.1 sattığı görülüyor.

bigPara.com