Araba fiyatına uçalım!

Araba fiyatına uçalım!
Araba fiyatına uçalım!
30 ülkeden 150 firmanın hava araçları İstanbul AIREX'e indi. Dikkat çekenler Airbus A380 ve 'yeni nesil küçükler.'
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

Havacılık tutkunlarının merakla beklediği 9. Sivil Havacılık Fuarı AIREX 2012, dün kapılarını açtı. Fuarda dört gün boyunca ultralight diye tanıtılan küçük uçaklardan dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A380’e kadar toplam 1.4 milyar dolarlık hava aracı şov yapacak. 16 yıldır her iki senede bir düzenlenen fuara 30 ülkeden 150’nin üzerinde firma katıldı. THY ve THY Teknik AŞ’nin desteğiyle bu yıl ilk kez fuara katılan küçük yerli üreticiler dünya havacılık devleri ile görüşmelerde bulunacak. 2014’te seyir ömrüne ‘ İstanbul Air Show’ olarak devam etmesi planlanan fuarın en çok ilgi çeken iki hava aracı ise Türkiye ’ye sadece bir günlüğüne inen dünyanın en büyük uçağı Airbus A380 ile ‘yeni nesil uçak’ olarak tanımlanan dünyanın en küçük hava araçlarından Gyroplane oldu. Alman Auto-gyro firmasının ‘yeni nesil uçak’ olarak lanse ettiği Gyroplane ailesi hem renkleri hem küçük hacimleriyle fuar katılımcılarından büyük ilgi gördü. Uçakları Türkiye’ye getiren FG Havacılık’tan Yunus Erdal, bu yıl tasarım ödülü de alan yeni nesil uçakların bireysel kullanıcıların dikkatini çektiğini söylüyor. Geçen yıl altı adet satılan Gyroplane’lerin fiyatları ise lüks otomobillere eşdeğer; 60 bin eurodan başlıyor, teknolojisi ve tasarımına göre 110 bin euroya kadar çıkıyor. Renkleri ve eğlenceli görüntüleriyle de ilgi toplayan minik uçakların geçen yılki altı müşterisinden biri sahibi olduğu kiraz bahçelerini gökyüzünden seyretmek için satın almış. Firma bu yıl Türkiye’de 10 adet uçak satmayı hedefliyor.

Airbus A380’e 257 sipariş var
Fuara bu yıl ilk kez dünyanın en büyük yolcu uçağı olan Airbus A380 de katıldı. Emirates filosundaki Airbus A380 uçaklarından bir tanesi Dubai’den İstanbul’a bir günlüğüne geldi ve sergilendikten sonra akşam Dubai’ye geri döndü. A380 filosu günde ortalama 100 uçuş ile ayda 1 milyon yolcu taşıyor.

12 mİlyon euroya helikopter
Fuarda kullanımı yüzde 20 artan helikopterlerin firmaları da öne çıktı. AgustaWestland, yeni nesil AW169 çift motorlu helikopterin gerçek boyutta bir maketini sergileyecek. Amerikalı Robinson firmasının Türkiye distribütörü Umakon firmasının sahibi 59 yıllık havacı Muharrem Er, fiyatın 350 bin dolardan başlayıp, 1 milyon dolara kadar çıktığını söylüyor.

20 yılda 24 bin yeni uçak üretildi
Boeing yeni modelleri jumbo jetleriyle fuarda geniş bir standda meraklı ziyaretçileri karşıladı. Bombardier Türkiye’ye ilk kez gelen Global 6000 ile Learjet 60 XR ve Challenger 605 jetlerini Airex 2012 süresince tanıtacak. Bombardier iş jetleri pazar tahminine göre, 20 yıllık dönemde Türkiye ve Ortadoğu ’da 648 milyar doların üzerinde 24 bin uçak teslimatı yapılacak. Şirketin iş uçak pazar tahminine göre, Türkiye ve Ortadoğu’da 1185 iş jet teslimatı bekleniyor.

bigPara.com