Araç ağırlık kontrolü de özelleştirilecek

Ulaştırma Bakanlığı, halen Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından (KGM) yürütülmekte olan araçların ağırlık ve boyut kontrollerini yapmak veya 'yaptırmak' yetkisini kendi üzerine alıyor.

ANKARA - Ulaştırma Bakanlığı, halen Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından (KGM) yürütülmekte olan araçların ağırlık ve boyut kontrollerini yapmak veya 'yaptırmak' yetkisini kendi üzerine alıyor.
AKP Çankırı Milletvekili Tevfik Akbak tarafından hazırlanan konuyla ilgili yasa teklifi TBMM İçişleri Komisyonu'nda görüşülerek alt komisyona havale edildi. Yasa teklifinin gerekçesinde, halen KGM tarafından yürütülen hizmetin Ulaştırma Bakanlığı'nca veya yetkilendirilen gerçek veya tüzel kişilerce yaptırılacağı ifade edildi. Teklife göre, bu amaçla yetkilendirilenler Ulaştırma Bakanlığı'nca denetlenecek ve aykırı hareketi saptanan işletme sahipleri 1000 YTL idari para cezası ödeyecek. CHP Sivas Milletvekili Nurettin Sözen, hükümetin araçların ağırlık ve boyut denetimi işini özelleştirmeye kararlı olduğunu belirterek, "Firmayı da belirlemişler anlaşılan. Aceleleri var" diye konuştu. KGM temsilcisi, değişiklikleri sektörün istediğini belirtirken, AKP Hatay Milletvekili Fuat Geçen, düzenlemenin hükümetin tasarısı olmadığını söyledi.