Arafat kurt yatırımcıymış

Geçtiğimiz aylarda yaşama veda eden Filistin Kurtuluş Örgütü'nün efsanevi lideri Yaser Arafat'ın Ortadoğu'nun yükselen telekom şirketi Orascom'a yaptığı yatırımla iki yılda yüzde 50'nin üzerinde getiri sağladığı belirlendi.

İSTANBUL - Geçtiğimiz aylarda yaşama veda eden Filistin Kurtuluş Örgütü'nün efsanevi lideri Yaser Arafat'ın Ortadoğu'nun yükselen telekom şirketi Orascom'a yaptığı yatırımla iki yılda yüzde 50'nin üzerinde getiri sağladığı belirlendi. Financial Times gazetesinin haberine göre 2002 yılında Filistin Yönetimi'nin nakit varlıklarının dörtte birini oluşturan 200 milyon dolarla (260 milyon YTL) Orascom hissesi satın alan Arafat'ın bu yatırımı bazı çevrelerce bir kumar olarak nitelendirilmişti.
Parasını genellikle muhafazakâr yatırımlarla değerlendiren Filistin Yönetimi'nin, kısa zamanda 110 milyon dolara yakın getiri sağlayan Orascom hisseleri, emanet makbuzlarının (GDR) işlem gördüğü Londra Borsası'nda pazartesi günü 30 dolardan kapandı.
Arafat'ın Orascom yatırımında son yıllarda finansal konularda kendisine danışmanlık yapan Irak Kürtlerinden Muhammet Reşit'in etkili olduğu belirtiliyor. Hisse alımı için gerekli paranın Arafat ve Reşit'in bir İsviçre bankasındaki gizli hesaplarından aktarıldığı belirtilirken, işlem sırasında İsrail güvenlik servisleriyle bağlantılı
olan iki İsrailli'nin de temas noktası olarak kullanıldığı ifade edildi.
Irak'ın ilk GSM operatörü
Filistin Yönetimi, 1995 ile 2000 yılları arasında yaklaşık 900 milyon dolarlık bir kaynağın çeşitli yatırımlardadeğerlendirilmek
üzere Arafat'ın hesaplarına aktarıldığını açıkladı. Kahire merkezli Orascom Telekom, son yıllarda Ortadoğu'daki faaliyetleriyle dikkati çekiyor. Halen Mısır, Pakistan, Tunus, Cezayir, Kongo, Çad ve Zimbabve gibi ülkelerde faaliyet gösteren Orascom, son olarak da Irak'ta 2003 yılında yapılan GSM (cep telefonu) ihalesini kazandı.
Kahire Borsası'na kote
1998 yılında kurulan Orascom Telecom Holding, Ortadoğu, Afrika ve Pakistan'ın en büyük cep telefonu operatörü haline geldi. Bölgede dokuz işletmecilik lisansı olan Orascom Telekom'un bölgesindeki gelişmekte olan piyasalarda liderlik pozisyonunu korumaya dönük olarak yeni yatırımlar yapıyor. Mısırlı Sawiri ailesinin yüzde 57 ile hâkim hissedar olduğu şirketin hisseleri, Kahire Borsası'nda da işlem görüyor. Son olarak Ürdün ve Yemen'deki şebekelerini satan Orascom, genişleme stratejisi çerçevesinde lider olduğu pazarlarda kalarak piyasa payını artırmayı hedefliyor.
6 Ekim 2003 tarihinde Irak'ın ilk cep telefonu operatörlüğü için açılan ihaleyi kazanan Orascom, iki buçuk aylık kısa sürede faaliyete geçerek bölgede hızlı büyüyeceğinin işaretini vermişti.