Arap matadoru Türkiye arenasında

Arap matadoru Türkiye arenasında
Arap matadoru Türkiye arenasında
Suudi Arabistan'ın hipermarket devi Manuel Market, Türkiye'de yatırıma geliyor. Şirketin Türkiye'deki partneri Abdurrahman Topbaş.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

Suudi Arabistan’ın lüks market zinciri Manuel, Türk perakende sektörüne giriyor. Cidde merkezli şirketin Türkiye ’deki partneri ise Topbaş Ailesi’nden Abdurrahman Topbaş... Ortakların 3 Ekim’de kurduğu şirkete Qasr Gayrimenkul Yatırım ve Danışmanlık adı verildi. 150 bin TL sermaye ile kurulan şirketin faaliyet alanı ‘her türlü emlak, her türlü gayrimenkul, siteler, plazalar, marketler, depolar, villa tatil köyleri, araziler vb. almak, satmak, kiralamak, kiraya vermek’ olarak tanımlandı. Türkiye’de lüks zincir market olarak çok oyuncu yok. Bu yüzden en büyük rakibi Macrocenter olacak.

Lüks tüketimin adresi
Manuel’in kurucusu olan Khalid Ahmed A. Aldarwish ve CEO’su Abdulrazak Ahmed A. Aldarwish Oasr Gayrimenkul’un en büyük ortakları. Manuel’in internet sitesinde şirket lüks perakende alanında konumlandırılıyor. Şirket Cidde’de lüks tüketimde lider konumda. Şirketin CEO’su Abdulrazak Ahmed A. Al Darwish, kendilerini şöyle tanımlıyor: “Cidde’de çok önemli bir kurumuz. Hedefimiz herkesten farklı olmak. Bunun için de çok mantıklı bir fiyat politikası uyguluyoruz. Bu da bizi lider yapıyor. Başarımızın anahtarı ürünlerimizin kalitesi. Kaliteli VIP ürünler ile uygun fiyatı buluşturuyoruz.” Al Darwish dünyanın her yerinde yatırım yapmak istediklerinin altını çiziyor. Özellikle organik ürünler alanında ün yapan şirket, bu konuda özellikle et ve sebze kategorisinde iddialı olduğuna dikkat çekiyor.

Beyin takımı Amerika’da eğitim gördü
Şirketin kurucularının ortak özelliği ABD’de eğitim görmeleri. ABD’de eğitim gören Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Ahmed Al Darwish, uzun zamandır perakende işinde. Yönetim Kurulu Başkanı’nın kardeşi Khalid Ahmed Al Darwish, şirketin beyni konumunda. Amerika’daki eğitiminin ardından Suudi Arabistan Merkez Bankası’nda çalışmış. Başarıları ile Manuel’e birçok da ödül kazandırmış. ABD’de prestijli bir ödül olan The Bizz 2011’de ‘The Bizz Excellence In Business Leadership’, ‘The Bizz Excellence in Marketing Management’, ‘The Bizz Excellence in Quality Management 2011’ ödülleri bunlardan sadece birkaçı.

bigPara.com