Arap sermayesi teknopark yapacak

Jebel Ali Uluslararası Serbest Bölge İşletmeciliği Şirketi'nin (JAFZI) Türkiye'deki yatırım faaliyetlerini geliştirmeyi planladığı, bu çerçevede Gebze'de ileri teknoloji parkı projesi ile ilgilendiği belirtildi.

ANKARA - Jebel Ali Uluslararası Serbest Bölge İşletmeciliği Şirketi'nin (JAFZI) Türkiye'deki yatırım faaliyetlerini geliştirmeyi planladığı, bu çerçevede Gebze'de ileri teknoloji parkı projesi ile ilgilendiği belirtildi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, JAFZI'nın icra kurulu başkanı Salma Hareb başkanlığındaki heyeti kabul etti. Şirketin liman ve serbest bölge yapım ve işletmesi alanında temas ve incelemelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldiğini belirten Tüzmen, JAFZI'nın, Jebel Ali Serbest Bölge İdaresi tarafından Birleşik Arap Emirlik'leri dışında yatırımlar yapmak için kurulduğunu söyledi.
Tüzmen, Türkiye'deki faaliyetlerini Yarımca Limanı'nı satın alarak başlayan JAFZI'nın Türkiye'deki yatırım faaliyetlerini geliştirmeyi planladığını söyledi. JAFZI'nın Gebze'de kurulması öngörülen 'İleri Teknoloji Endüstri Parkı'nın yapım ve işletmesi ile 2006 yılı Özelleştirme Programı'nda yer alan İzmir Limanı projeleriyle yakından ilgilendiğini ifade eden Tüzmen, JAFZI yetkililerinin, Türkiye'de bulundukları süre içinde, Güney Doğu Anadolu ve Ege bölgelerine 'Tarım Ürünleri Serbest Bölgeleri' kurulması ve Karadeniz Bölgesi'nde ise bir Serbest Sanayi ve Ticaret Bölgesi oluşturulması gibi konularla ilgili temaslarda bulunacağını belirtti. Petrol fiyatlarının artmasıyla körfez ülkelerinde oluşan sermaye fazlasını Türkiye'ye çekmek istediklerini vurgulayan Tüzmen, JAFZI heyetinin ziyaretinin hemen sonrasında Umman Kamu İhale Kurumu üst düzey yetkililerinden bir heyetin geleceğini ve ardından bu ülkeye müteahhit ve yatırımcılardan oluşan heyetle gideceklerini söyledi.
İhracat artacak
Tüzmen, 2002 yılında 950 milyon dolar olan Körfez ülkelerine yönelik ihracatın geçen yıl yaklaşık 3 milyar dolar olarak gerçekleştiğine dikkat çekti. Tüzmen, Türkiye'nin son dönemde giderek artan ölçüde Körfez sermayesinin ilgisini çektiğini, bu firmaların özelleştirme projeleriyle ilgilendiklerini anlattı. Tüzmen, "Bunun dışında liman işletmeciliği, ticaret, imalat sanayi ve gayrimenkul alanında yatırım yapmak isteyen kuruluşlar var" diyerek sözlerini tamamladı.