Arap ülkeleri, Pamukkale'yi keşfetti

Arap ülkeleri, Pamukkale'yi keşfetti
Arap ülkeleri, Pamukkale'yi keşfetti
En çok Avrupa ve Uzakdoğu'dan turist çeken Pamukkale, son dönemde Arap ülkelerinden gelen turist sayısında önemli oranda artış yakaladı


DENİZLİ - Genelde ziyaretçilerinin büyük bölümünü Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerinden gelenlerin oluşturduğu Pamukkale, son dönemde Arap ülkelerinden gelen turist sayısında önemli oranda artış yakaladı.

Denizli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Pamukkale'yi 2012 yılının 26 Aralık tarihi itibariyle 344 bin 605'i yerli, 1 milyon 257 bin 590'ı yabancı olmak üzere toplam 1 milyon 602 bin 195 turistin ziyaret ettiğini söyledi.

Pamukkale'ye dünyanın her yerinden turistin geldiğini belirten Oklu, şunları kaydetti:
“Ziyaretçi profilimize baktığımızda, eskiden ana kaynak ziyaretçilerimiz Avrupa ülkeleri ağırlıklıydı, ama artık Pamukkale'yi tüm dünya merak ediyor. Rusya ve Uzakdoğu ülkelerinden çok sayıda turist ziyaret ediyor. Son dönemlerde ülkemizin İslam coğrafyasındaki popülaritesinden dolayı Arap ülkelerinden ziyaretçi sayısında artış yaşıyoruz. 2012 yılında Arap ülkelerinden gelen turist sayısında yüzde 100 artış oldu.”
Oklu, benzer bir gelişmenin Türk cumhuriyetlerinden gelen ziyaretçi sayısında yaşandığını dile getirerek, yapılacak tanıtımla Pamukkale'ye ziyaretçi gönderen ülke profilini genişletmeyi ve yıllık ziyaretçi sayısını 2 milyona çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

PAMUKKALE AĞUSTOS AYINDA REKOR KIRDI

Pamukkale'nin ziyaretçi sayısı bakımından bu yıl ağustos ayında en üst seviyeye ulaştığını belirten Oklu, “En çok ziyaretçi sayısına daha önce geçen yıl temmuz ayında ulaşmıştık. Su dönemde en fazla ziyaretçi sayımız 222 bin 355'di, bu yıl ağustos ayında 234 bin 800'e ulaştık” dedi.

Oklu, Pamukkale Ören Yeri'nde yapılan çalışmalar hakkında da bilgi vererek, şunları kaydetti:

“Pamukkale Ören Yeri içerisinde bulunan antik havuz ve diğer peyzaj alanlarında 175 bin adet mevsimlik çiçek dikimi, ören yerinin travertenlerin temizliğini yaptık. Antik tiyatronun ikinci kat sahnesinin restorasyon çalışmaları İtalyan kazı heyetinin gözetiminde devam ediyor. Yine inanç turizmi açısından büyük önem taşıyan St. Philippe Şehitliği'ne giden yol üzerinde onaylanan projeyle St. Philippe Köprüsü'nü tamamlanarak hizmete açtık. Pamukkalemizin, ' Türkiye 'nin en temiz, güvenilir ve güzel ören yeri olma' hedefi doğrultusunda, yatırım ve projelere tüm hızıyla devam devam ediyoruz.”(aa)

bigPara.com