Araplar yatırım için Türkiye'ye geldi

Körfez sermayesinin gözbebeği kabul edilen Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) 200'ü aşkın işadamı, yatırım ve iş bağlantısı yapmak için Türkiye'ye geldi.

İSTANBUL - Körfez sermayesinin gözbebeği kabul edilen Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) 200'ü aşkın işadamı, yatırım ve iş bağlantısı yapmak için Türkiye'ye geldi. Aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yakınlığıyla da tanınan Cihan Kamer'le ortak olarak Türkiye'de gayrimenkul yatırımı yapan Emaar ve İktisat Yatırım'ı satın alan Orion Holding Overseas'ın da bulunduğu Arap kuruluşları dün başlayan ve yarın sona erecek olan BAE İşbirliği ve Ticaret Fuarı'nda kendilerini anlattı.
Bu yıl ilki yapılan fuarın açılışı Dubai Ticaret ve Sanayi Odası Genel Direktörü Abdul Rahman Ghanem Al Mutaiwee ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş tarafından gerçekleştirildi.
5 milyar dolar gelecek
BAE'de lüks yerleşim alanları yaratan Emaar Properties, 2010'a kadar Türkiye'de 5 milyar dolarlık yatırım planladığını açıkladı. Türkiye'deki yatırım planları kapsamında yüzde 60'ı Emaar Properties ve yüzde 40'ı Atasay Kuyumculuk ortaklığıyla kurulan Emaar Türkiye Ofisi de açıldı. Emaar Türkiye Genel Müdürü Ozan Balaban, Türkiye'deki ilk yatırımları
olan Büyükçekmece'de 1400 dönümlük bir arazi üzerinde 576 villayı kapsayan Emaar Toskana Vadisi projesinin 700 milyon dolarlık yatırım olduğunun altını çizdi.
Ozan Balaban, üst gelir grubuna hitap ettikleri projede sosyal tesisler, süpermarket ve restoranın da bulunacağını ifade ederek, üç yıl süren projede ilk teslimatların Temmuz 2008 yılında gerçekleşeceğini açıkladı.
Orion, hızlı büyüyecek
İktisat Yatırım'ı alarak Türkiye'ye adım atan Orion Holding, önümüzdeki günlerde finans alanında yeni yatırımlar yapacak. Zürih, Amman, Dubai ve Kahire'de finans yatırımlarının bulunduğunu ifade eden Orion TradeSoft Satış Müdürü Gökhan Altay, "Türkiye'de yeni firmalar alarak finans alanındaki yatırımlarımızı büyütmeyi planlıyoruz" dedi.
Dubai Islamic Bank Türkiye Ofisi Direktörü Ümit Kırali, Dubai'de büyük projelere ve iş alanlarına yatırım yapan bankanın iştiraki olan Deyaar Development P.S.C. tarafından Gürpınar'da yürütülen ve 110 villadan oluşan gayrimenkul projesinin sürdüğünü belirtti.