Araplar yatırım peşinde

2. Türk Arap Ekonomi Forumu 600 konuğun katılımıyla gerçekleşiyor. Forumda Türkiye'de ve Arap ülkelerindeki yatırım olanakları ve fırsatları tartışıldı.

İSTANBUL - 2. Türk Arap Ekonomi Forumu 600 konuğun katılımıyla gerçekleşiyor. Forumda Türkiye'de ve Arap ülkelerindeki yatırım olanakları ve fırsatları tartışıldı. Geçen yıl ilki düzenlenen forumun işe yaradığını belirten yetkililer, buna örnek olarak Lübnanlı Oger Telecom'un Türkiye'de yaptığı yatırımı gösterdi. Toplantıya katılan Arap Birliği Genel Sekreteri Emir Musa, "Türk-Arap işadamlarını ortak yatırımlar yapmaya çağırıyorum. Ortak yatırımlar, Ortadoğu bölgesine genel olarak fayda sağlayacak" dedi.
'Nükleer güç hakkımız'
Emir Musa, Arap ülkelerinin, hızlı bir şekilde nükleer gücü, bilimsel ve aynı zamanda barışçıl amaçlarla kullanmasının önemli olduğunu belirterek, "Bu, Arap ülkelerinin bir hakkıdır" diye konuştu. Dubai'nin en büyük yatırım bankası Shuaa Capital İcra Kurulu Başkanı Iyad Duwaji ise "Türkiye'de Körfez sermayesi için büyük fırsatlar olduğuna inandıklarını ifade etti. Yüksek petrol fiyatları nedeniyle Körfez ülkelerinde önemli bir fon biriktiğini söyleyen Iyad Duwaji Türkiye'de satın almalarla büyümek isteyen birtakım Arap şirketleri bulunduğunu ve onlara danışmanlık hizmeti vermek için Türkiye'de bir temsilcilik kuracaklarını söyledi.
Bu arada Suudi Arabistanlı Tanmiyat Grubu ile Aslan Şirketler Grubu'nun ortak şirketi Tanmiyat 2050 Genel Koordinatörü Ömer Faruk Aslan, İstanbul Samandıra'da yapılacak 2050 Üçüzler Projesi'nin inşaatına temmuzda başlayacaklarını söyledi. 600 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirilecek projede 11 blok, fuar alanı, 3 kule, otel, banka ofisleri bulunacak. Ömer Faruk Aslan, başarılı olunduğu takdirde Tanmiyat Grubu'nun Türkiye'ye 5 yıl içinde 10 milyar dolar civarında yatırım düşündüğünü belirtti.
'Artan servetler gizli güç'
El İktisad Vel Amal Genel Müdürü Rauf Ebu Zeki ise, "Artan petrol fiyatı nedeniyle Körfez ülkelerinde servetler büyüyor. Bu, yatırımlar için gizli güç. Son yıllarda Türkiye'de 10 milyar dolarlık Arap yatırımı var" dedi. Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Osman Demirci de 'Galataport için bu yıl yeniden ihaleye çıkılabilir" diye konuştu.
Irak: Su sorunu çözülsün
Irak Başbakan Yardımcısı Berham Salih, "Türkiye'yle su paylaşımında bir anlaşmaya ulaşmamız gerekmekte. Bununla ilgili, önümüzdeki dönemde toplantı yapılmasını bekliyoruz" dedi.
Salih, Irak'ta hükümetin barış ve refaha ulaşmak için reformlar yapmaya devam edeceğini, ekonomik izolasyonun kendileri için bir seçenek olmadığını ifade etti. Bölgede birçok kesimin petrolü en güçlü kaynak olarak gördüğüne işaret eden Salih, şöyle konuştu: "İnsan kaynağının daha önemli olduğuna inanıyorum. Genç nüfusa iş sağlayabilmek için 2020'ye kadar iş alanları yaratılması gerekiyor. Bu da sadece devlet bordrosuna güvenerek olmaz. Irak'ın yatırım ortamının şu andaki en büyük sorunu mülkiyeti konusudur. Altyapı konusunda da çok ciddi yatırımlar gerekiyor ve bunlara ilgi bekliyoruz."
Salih daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir saat görüştü.
Katarlılardan 5 milyar dolar
2. Türk-Arap Ekonomi Forumu Koordinasyon Başkanı Mehmet Habbab, "Katarlı Amwal, Türkiye'ye 5 milyar dolarla gelmek istiyor" dedi. DEİK Türk-Lübnan İş Konseyi Başkanı Mehmet Habbab, Körfez bölgelerinde şu anda 500 milyar dolar civarında dolaşan bir sermayenin söz konusu olduğunu, bunun yüzde 5'inin bile Türkiye için çok büyük bir başarı olacağını vurguladı. Türkiye'de, Arapların gayrimenkul alanında yoğunlaştığını belirten Habbab, "Sermayeyi sanayiye de çekmemiz lazım. Örneğin Katarlı Amwal'ın Türkiye'ye yönelik yatırım planları olduğunu biliyoruz" diye konuştu.
'Din ve devlet işleri ayrılmalı'
Lübnan Başbakanı Fuad Siniora, İslam âleminde aşırı dincilik akımlarının ortaya çıktığını, bunun hiçbir zaman İslam âlemine mal edilmemesini söyledi. Siniora, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması gerektiğinin de altını çizdi. Bu ayrıma örnek olarak Türkiye'yi gösteren Siniora, "Arap ve Müslümanlar olarak, Türkiye'de din ve devlet arasında bir barış içerisinde işlerin yürütüldüğünü biliyoruz. Türkiye'nin AB üyeliğini destekliyoruz. Türkiye'nin AB'de güçlü bir şekilde bulunması bizim yararımıza olacaktır. Ortadoğu bölgesi için, denge açısından fayda sağlayacaktır" dedi.